stavka_demonstrace__192x128_.jpgOdborům znovu dochází trpělivost a připravují další velkou stávku.

Nejradikálnější jsou odboráři, kteří zastupují státní zaměstnance. Snaží se na poslední chvíli zabránit tomu, aby vláda na příští rok opět zmrazila jejich platy.

V poslední verzi státního rozpočtu, která se teď dokončuje, je na platy pro 450 tisíc zaměstnanců veřejné správy navíc jen 1,5 procenta. To je méně než očekávaná inflace. Výjimkou jsou učitelé: ti za poslední rok dvakrát stávkovali a vybojovali si pro rok 2009 čtyři miliardy navíc.

"Hodili nás přes palubu"

Letos klesly reálné platy ve veřejné sféře o čtyři procenta, hlavně kvůli vysoké inflaci. A zaměstnanci veřejné správy, jako jsou státní, krajští a komunální úředníci nebo zdravotníci ve státních nemocnicích, to už znovu nechtějí připustit.

Čtěte více o poslední velké stávce

"Je ostuda vlády, že v době, kdy hospodářství roste, platy veřejných zaměstnanců klesají. Včera jsem všechny odborové svazy veřejné správy vyzval, aby se sjednotily a za své požadavky bojovaly všemi prostředky. Situace je znovu zralá na stávku," řekl HN předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Štěch na podzim znovu kandiduje do Senátu za ČSSD. Jedním z jeho hlavních témat je právě kritika vlády za reformy, zdražování a zmrazené platy. Dostat vládu pod tlak kvůli reformnímu batohu se opozici vyplatilo: ČSSD díky tomu letos vede v preferencích a na podzim může v některých krajích nad ODS vyhrát.

Kvůli platům by v září nebo v říjnu mohly stávkovat desítky tisíc lidí. Šéfka Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová říká, že o stávce se rozhodne během několika dní. "Vláda nás hodila přes palubu. Podle údajů, které zveřejní statistický úřad zítra, klesly reálné platy veřejných zaměstnanců v prvním pololetí o čtyři procenta. Pokud nám vláda na příští rok znovu nabídne směšných 1,5 procenta, tak nám opět reálné příjmy klesnou. Nic jiného než stávkovat by nám nezbylo," říká Vondrová. A úplně stejně mluví i předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

Fakt, že reformní batoh dopadl na státní zaměstnance ve zvýšené míře, uznala i sama vláda. Minulý týden ministři projednávali analýzu toho, jak se letos vyvíjí příjmy různých skupin obyvatel. Státní zaměstnanci dopadli spolu s penzisty nejhůř.

Penzistům vláda v srpnu přidala 5,1 procenta. U platů se ale nic takového neplánuje: na mzdy ve veřejné správě se v rozpočtu 2009 počítá s částkou jen o 1,5 procenta vyšší než letos, potvrdil mluvčí ministerstva financí Jakub Haas. Inflace má být přes tři procenta.

Nečas: Peníze netiskneme

Vicepremiér Petr Nečas tvrdí, že do konce roku se situace zlepší. "Ve druhém pololetí se vyplácejí různé odměny. Tam, kde se podařilo propustit přebytečné pracovníky, budou odměny vyšší," řekl Nečas. Případná stávka prý k ničemu nepovede. "Jedním ze základních cílů vlády je snižování deficitů. Žádná stávka rotačky na peníze nespustí," upozorňuje Nečas.

Běžní zaměstnanci veřejné a státní správy jsou v každém případě s propadem reálných platů velmi nespokojení.

"Přidali mi letos 1,5 procenta, což inflaci sedm procent v žádném případě nepokryje. Nejsme vážení finanční úředníci, ale jsme poskokové za pár korun. Všichni chtějí, aby všechno fungovalo, ale už to, že člověk chodí do práce naštvaný z nízkého ohodnocení, mu moc na chuti dělat něco navíc nepřidá. Případné stávky bych se určitě zúčastnila," říká úřednice Petra z Finančního úřadu ve Žďáru nad Sázavou. A podobně mluví pod podmínkou zachování anonymity i další úředníci, které HN oslovily.

Případná protivládní stávka, která by proběhla ještě před říjnovými krajskými a senátními volbami, by měla podle Nečase výrazně politický charakter. "Odbory se už dřív chovaly jako PR odnož ČSSD, takže by nás to nijak zvlášť nepřekvapilo. Nicméně budeme chtít s odbory jednat a naším cílem je dohodnout se," ubezpečuje Nečas.

Bez ohledu na jednání vlády s odbory chtějí klesající reálné platy zaměstnanců veřejné sféry v každém případě před volbami využít opoziční sociální demokraté.

"Úředníkům státu, měst a krajů, ale například i zdravotníkům nebo učitelům řekneme, že jim vláda snižuje životní úroveň i jejich koupěschopnost. A pokud chtějí něco změnit, ať volí ČSSD, která se k zaměstnancům státní a veřejné sféry vždy chovala slušně," říká místopředseda poslaneckého klubu ČSSD a kandidát sociálních demokratů na středočeského hejtmana David Rath.

Reálné platy zaměstnanců veřejné sféry klesly podle statistického úřadu naposledy v roce 2000, kdy vládl Miloš Zeman. Od té doby rostly jejich roční příjmy i po odečtení inflace o tři až devět procent.