Před lety se rozhodovalo, jestli bude mít Česko špičkového lékaře, anebo olympijského šampiona ve veslování. Dnes je Tomáš Kára jedním z předních světových kardiologů, který posunuje hranice v lékařské péči o lidské srdce. Z toho je jasné, jakou životní kariéru si v mládí nakonec brněnský rodák zvolil.


První, čeho si při rozhovoru s Tomášem Károu všimnete, jsou jeho velké ruce a dlaně. "Vy se asi divíte, že s nimi můžu dělat jemnou lékařskou práci. Ruce mi zhrubly, když jsem jako mladý vesloval," usmívá se čtyřicetiletý lékař.

Touha být profesionálním sportovcem byla velká. Z akademického mistrovství světa si přivezl bronzovou medaili, má i několik titulů mistra republiky. Jako mladý student v roce 1988 dokonce absolvoval kvalifikaci na olympijské hry v Soulu. "Nakonec jsme ale nejeli, protože na to nebylo dost peněz, aby se naše osmiveslice mohla zúčastnit. Byl jsem hodně zklamaný."

Veslování se věnoval i při studiu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. "Pro radost vesluju dál. Navíc mě tenhle koníček vlastně přivedl k myšlence, že bych se mohl věnovat medicíně. Jako sportovec jsem se zajímal o to, jak pracovat s dechem, abych vydržel ten záběr na vodě. A samozřejmě mě fascinovalo, jak mi při takové zátěži pracuje srdce," popisuje se zaujetím.

Dnes má za sebou několik mezinárodních vědeckých ocenění v oblasti léčby kardiovaskulárních chorob, je autorem několika nových technologií léčby srdce, spolutvůrcem nového typu srdečního kardiostimulátoru a jako první český lékař je spoluautorem jedné z nejlepších učebnic kardiologie na světě - Mayo Clinic Cardiology Review.

Jako jeden z mála Čechů měl také možnost pracovat na prestižní americké Mayo Clinic. Svoje zkušenosti dnes předává ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a je spoluzakladatelem Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které zde vyroste do dvou let.

Cesta do Ameriky

Jeho kariéra špičkového lékaře odstartovala již na vysokoškolských studiích. Tehdy jako posluchač brněnské medicíny pracoval pod vedením lékařských kapacit profesorů Plachety, Tomana a Součka. "To byla výborná škola. Měl jsem možnost zapojit se do výzkumu poruch kardiovaskulárního systému u pacientů se srdečním selháním."

Zlom v jeho kariéře přišel před osmi lety. Jeho studentská práce, věnovaná vztahu mezi mozkovou činností a poruchami krevního oběhu, získala v roce 2000 cenu Young Investigators Awards Competition, Společnosti pro kardiostimulaci a elektrofyziologii USA.

"Vyvinuli jsme úplně novou technologii, díky které se nám podařilo popsat poruchu mozku. Ta totiž způsobuje ztrátu vědomí u některých lidí, kteří omdlí při dlouhém stání," popisuje objev.

Práci musel ještě obhájit před odbornou porotou ve Washingtonu, ve které seděli i vědci z prestižní Mayo Clinic. "Ti mě a kolegu Juránka oslovili, abychom práci prezentovali i u nich. Studie měla velký úspěch a oba jsme dostali nabídku na místo v Mayo Clinic v americkém Rochesteru." Pro Tomáše Káru to byla výzva a místo nakonec přijal. V roce 2001 nastoupil jako odborný asistent Kliniky kardiovaskulárních onemocnění.

Noci strávené prací

Změnit ze dne na den svoje zázemí však nebylo pro mladého lékaře lehké. "Měl jsem tři malé děti a s manželkou jsme se rozhodovali, zda všechno v Česku opustíme a půjdeme do jiného prostředí."

Začátky prý nebyly jednoduché. "Nové kulturní prostředí, jiný jazyk. Mayo Clinic se o nás ale skvěle postarala. Dostali jsem hned tipy, v jaké lokalitě si pronajmout byt. Klinika nám zajistila i školku a vzdělání pro naše děti."

Ty tři roky práce mezi špičkovými lékaři podle něj byly k nezaplacení. Mladý kardiolog se začal ve výzkumu specializovat na souvislost mezi zástavou dýchání ve spánku a selháním srdce. S dalšími lékaři byl brzy u zrodu převratného objevu: pokud člověk ve spánku špatně a nepravidelně dýchá, může mu hrozit akutní infarkt.

"Za poruchy dýchání může například nadměrná obezita nebo stres. Zkoumali jsme desítky pacientů ve spánku, než se nám podařilo příčinu popsat," říká s nadšením Tomáš Kára a na papír přitom rychle kreslí lidské srdce a popisuje, co se s ním ve spánku může pacientovi přihodit.

Výsledky výzkumu se nedávno dostaly i na stránky renomovaného odborného časopisu Journal of American College of Cardiology. "Pracoval jsem po nocích, třeba tři dny jsem nepřišel domů. Prostředí Mayo Clinic bylo hodně motivující. Kolegové se ke mně chovali velmi vstřícně, neexistovala žádná řevnivost, ale zcela rovné tvůrčí podmínky. To mi někdy v českém prostředí chybí."

Na Česko nedá dopustit

V Americe se nenaučil jen dalším poznatkům o léčbě srdce, ale i přístupu k životu. Je zdravě sebevědomý, otevřený a má naprosté zaujetí pro to, co dělá. Zemi za Atlantikem ale za svůj domov nakonec nevyměnil. S rodinou se opět přestěhoval do Česka.

"Člověk má být vděčný zemi, která mu pomohla něčeho dosáhnout. Navíc během pobytu v USA jsme chtěl také prosadit dlouhodobou spolupráci mezi mým původním pracovištěm, Fakultní nemocnicí u svaté Anny, a Mayo Clinic."

Jeho plány se mu zdařily. Mayo Clinic bude mít v Brně do dvou let pobočku ICRC. Výzkum z oblasti kardiologie, ale i onkologie zde povedou odborníci z USA a dalších zemí. "Mám z toho radost, že se mi to podařilo uskutečnit, a že vláda nakonec na centrum dala peníze."

Další úspěch ho čeká i v soukromí. Na konci září by se mu mělo narodit čtvrté dítě.

080826_04.jpg