Vystoupení skupiny Missa Karel Kryl revival včera v trutnovském areálu Na Bojišti zahájilo mezinárodní Open Air Music Festival. Festival, který je domácí rockovou přehlídkou pod širým nebem s nejdelší tradicí.

Letos ji organizátoři věnovali obětem invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do tehdejšího Československa. Symbolicky jej proto zahájily písně Karla Kryla, které vznikly právě před čtyřmi desítkami let.

Festival potrvá do neděle a na jeho scénách dále vystoupí například americká metalová kapela Soulfly a indicko-pákistánská skupina The Dhol Foundation.

Obvyklým připomenutím je historie domácí populární hudby, jež má přehlídka na programu každoročně. "Rovněž se uskuteční, vůbec poprvé v historii festivalu, oficiální setkání a debata s naším náčelníkem Václavem Havlem, který zasedne k hovoru se svými bojovníky na undergroundové scéně," píší pořadatelé.

Návštěvníci se naopak nedočkají avizované hlavní hvězdy festivalu, jamajského zpěváka Stephena Marleyho. Syn zesnulého Boba Marleyho, který patřil k největším legendám stylu reggae, se zranil během svého evropského turné, a účast proto ze zdravotních důvodů odřekl.

Náhradou bude vystoupení rodinného orchestru nazvaného Carlos De Nicaragua Y Familia. Trutnovský festival letos navštíví také francouzský herec Pierre Brice, někdejší představitel filmového indiánského náčelníka Vinnetoua.

Související