Neurochirurg Petr Suchomel dokázal, že medicína světové kvality se dá dělat i v českém stotisícovém městě. V Liberci vybudoval neurochirurgické oddělení, které patří hlavně v operacích krční páteře k absolutní elitě. Suchomel třeba jako první na světě dokázal vyndat pacientovi druhý krční obratel, aniž zasáhl důležité páteřní tepny.


Dlouhé minuty vypráví o svých unikátních operacích, ale nejvíc se mu oči rozzáří, když začne mluvit o rychlých autech. Rád odpočívá ve svém terénním BMW X5, ale ani to prý není úplně ono. "Mozek si nejvíc vyčistím při amatérských závodech v našich lotusech. Tam nemáte šanci myslet na nic jiného. Když nemyslíte na řízení, tak se zabijete," ujišťuje zaujatě liberecký neurochirurg Petr Suchomel.

Prorazit jako špičkovému závodníkovi se mu už nepovede. Zato v neurochirurgii, to je jiná. Za 15 let se mu podařilo udělat z liberecké neurochirurgie elitní centrum, které patří hlavně v operacích horní krční páteře ke světové špičce. Pověst Suchomelova neurocentra se v poslední době šíří tak rychle, že zahraniční pacienti neváhají čím dál častěji platit za péči nebo konzultace libereckých neurochirurgů rovnou "na dřevo".

"Jsou jich desítky ročně. Jezdí k nám Arabové, Rusové, Libyjci, ale například i Poláci. Zrovna před pár dny jsem operoval velmi vlivného stavitele z Varšavy, který nám za operaci bederní páteře hotově zaplatil asi 170 tisíc. Náš tým mu doporučil brigádní generál polské armády Maruszynski, kterého jsem operoval před třemi lety. Pokud neuděláte průšvih, v zahraničí si o vás řeknou a pacienty přitáhnete," pochvaluje si Petr Suchomel.

Zápis do dějin

Do dějin medicíny se tenhle padesátiletý primář liberecké neurochirurgie zapsal před dvěma lety. Přesně 2. října 2006 jako první na světě vyndal se svým týmem pacientovi druhý krční obratel zasažený nádorem, aniž by přitom obětoval obě životně důležité páteřní tepny. Zachránil tím život tehdy dvaašedesátiletému Stanislavu Bisovi. Operace trvala 13 hodin a Suchomel při ní vedl tým 15 lidí.

Trvalo tři čtvrtě roku, než přesvědčil jeden z nejprestižnějších odborných časopisů Journal of Neurosurgery, že byl opravdu první. "Sepsali jsme postup operace, pak to dostali čtyři experti k oponentuře a ti to trhali na kousky. V té chvíli musíte vytrvat a opravovat. Až do chvíle, kdy je přesvědčíte. V červnu 2007 nám článek popisující novou metodu otiskli."

To, že chce být neurochirurgem, věděl už na vysoké škole. "Na fakultě rychle poznáte, že vrcholem všeho v medicíně je centrální nervový systém. Zjišťujete, že je obrovsky neprobádaný a jedině neurochirurgie umí část z chorob centrálního nervového systému mechanicky odstranit. To mě bavilo," popisuje trochu zasněně liberecký neurochirurg.

O tom, že si vybral dobře, nikdy nezapochyboval. "Postupně jsem poznal fantastické lidi, protože neurochirurgové jsou trošku bohémové. Začínal jsem v Ústí nad Labem, kde mi dal šanci pan primář Malý. Ten mi třeba při první službě řekl, že bude na telefonu. A když jsem potřeboval něco rychle zkonzultovat, ohlásil se mi z Karlových Varů. To byla velká škola," vzpomíná Petr Suchomel.

Americký nadprůměr

V Ústí také v 80. letech začínal s dnešním přednostou neurochirurgické kliniky v Ústřední vojenské nemocnice a dalším neurochirurgem evropského formátu Vladimírem Benešem. "Tehdy měl pan profesor Beneš vlasy na ramena a pacienti mu říkali Sandokan," žertuje na adresu svého tehdejšího spolupracovníka Suchomel.

Beneš na něj ale nedá dopustit. "Docent Suchomel? V operacích páteře světová třída. Speciálně v operacích prvních dvou obratlů, kde je spojení hlavy s páteří, nemá široko daleko konkurenci," říká naprosto vážně Beneš.

Na páteř se Suchomel začal specializovat už od chvíle, kdy v roce 1993 liberecké neurocentrum zakládal. "Hledali jsme tehdy téma, kde se dá dosáhnout mezinárodně dobrých výsledků. A protože Vladimír Beneš se tehdy vrhal do mozku, tak jsme se vrhli na páteř. Dnes máme nejvíce operovaných pacientů s problémy horní krční páteře v téhle zemi. Díky tomu jsme srovnatelní s dobrým evropským i americkým nadprůměrem."

Suchomelových schopností si brzy všimli i zahraniční kolegové. Už od roku 1996 ho zvou věhlasné zahraniční kliniky ke konzultacím, ročně mu rukama procházejí desítky zahraničních stážistů a v roce 2003 se dokonce stal na rok voleným prezidentem Spine Society of Europe, nejuznávanější evropské odborné společnosti, která se zabývá chirurgií páteře.

Vybudovat z ničeho špičkové centrum neurochirurgie mimo velké pražské a brněnské fakultní nemocnice nebylo vůbec lehké.

"Nejdůležitější bylo najít spolehlivé spolupracovníky, protože bez nich jste nula. K tomu jsme museli mít dobré výsledky, být uctiví ke všem ostatním a začít publikovat v uznávaných odborných časopisech. Po deseti letech jsme všechny okolo přesvědčili, že můžeme dělat velmi dobrou medicínu i v Liberci," vzpomíná Suchomel.

Kvalitu svého týmu si mohl před čtyřmi lety neplánovaně otestovat na vlastní kůži. V březnu roku 2004 Suchomel lyžoval ve Francii a do krku ho praštila sedačka lanovky. Náraz mu poškodil krční ploténku. I když mohl jít díky svým kontaktům za nejlepšími světovými neurochirurgy třeba do Ameriky, nechal se operovat od svého zástupce. Operace se povedla a druhý den byl Suchomel doma. Za deset dní od operace už stál u operačního stolu na svém obvyklém místě. A stejnou ploténku sám spravoval svému dalšímu pacientovi.


Výběr tento týden

- pondělí: Mimi NGUYEN, modní návrhářka

- úterý: Jindřich HUDEČEK, horolezec, obchodník

- středa: David DVOŘÁK, divadelník

- čtvrtek: Petr SUCHOMEL, neurochirurg

- pátek: Petra SOUKUPOVÁ, spisovatelka

080821_04.jpg