Rozprodávání bývalého svazáckého majetku za stovky milionů korun má další vážnou trhlinu.

Ústavní soud vůbec poprvé rozhodl, že soukromá společnost Alcredo musí respektovat předchozí verdikty obecných soudů a vrátit pozemek na Havířovsku. Před třemi lety ho totiž získala od likvidátora Fondu dětí a mládeže Pavla Žáka za podezřelých okolností a pod cenou.

Desítky tisíc místo milionů

Prodej majetku SSM patří mezi nejpodezřelejší transakce vůbec. Ministerstvo financí kvůli tomu podalo už přes sto žalob. Policie tyto obchody dlouho prověřovala. Zjistila, že likvidátor Žák prodával pod cenou desítky budov a pozemků.

Například hotel Belária v Hradci nad Moravicí, s kapacitou 163 lůžek, bazénem a saunou a s tržní hodnotou přes 70 milionů korun, prodal Žák za dvacet čtyři a půl milionu.

Firma Alcredo přitom patří mezi firmy, které od Žáka získaly nejvíc svazáckého majetku. Likvidátor Žák například prodal firmě T-report, z níž později vzniklo Alcredo, bývalou tiskárnu SSM v Přerově za 53 tisíc korun. Skutečnou hodnotu tiskárny přitom znalci odhadli na několik milionů.

Už na začátku letošního roku nařídil Nejvyšší soud firmě Alcredo, aby vrátila pozemky v okolí Prahy. Pozemky na Havířovsku měla firma Alcredo podle jiného rozsudku také vrátit. Firma se ale obrátila na Ústavní soud. Jenže ústavní soudci rozhodli, že stížnost firmy Alcredo je zjevně neopodstatněná. Rozhodnutí včera zveřejnil server Aktuálně.cz.

Likvidátor za čtvrt miliardy

Samotný likvidátor Žák zatím na soud čeká. Už neexistující Fond dětí a mládeže, který spravoval někdejší majetek SSM, vznikl v roce 1993. Po vyhlášení likvidace mohl majetkem disponovat pouze Žák. Jeho úkolem bylo postupně převádět hlavně nemovitosti a pozemky na různá sdružení dětí a mládeže. Policisté ale došli k závěru, že místo toho majetek rozprodal soukromým firmám za ceny velmi nevýhodné pro stát.

Policie ho letos v červnu obvinila z několika trestných činů. Dospěla totiž k názoru, že při likvidaci majetku SSM ošidil stát o asi čtvrt miliardy korun.

Společnost Alcredo je podle internetových databází a rejstříků spojena přes své americké majitele s firmou European Financial Services. Ta se podle médií zajímala prostřednictvím vydavatelství Mladá fronta o koupi vydavatelského domu Economia (vydává Hospodářské noviny). Mladá fronta později svůj zájem popřela.

Firmu Alcredo vlastní podle obchodního rejstříku společnost Wall Street Commercial Bank Corp. se sídlem v USA. Podle dokumentů z internetových databází v ní figuruje Američan W. Rick Fletcher. Tomu soud ve státě Oregon před časem zakázal používat názvy firem, které jsou rezervovány pro banky. Týkalo se to například jeho společnosti Wall Street Commercial Bank Corp., ale také firmy European Trust Services, kterou pak přejmenoval na European Financial Services, jež je investorem v nakladatelství Mladá fronta.

Související