Všichni hořekují nad silnou korunou. V novinách můžeme číst řadu varování o tom, jak dopadne český export a mnozí již vidí hrůzu krachu na vývoz zaměřených podniků. Dopravci chtějí dotace, obce se děsí, že přicházejí o peníze z evropských dotací. Vypadá to, jako by silná koruna znamenala zmar. Jen turisté na plážích se těší z toho, že počítat euro za 23 nebo 24 je příjemnější než násobit 29krát.

Rád bych spolu s těmi obyčejnými lidmi z pláží silné koruně naopak zhluboka poděkoval. Nabídnu ještě další důvody kromě toho, zda espreso vyjde za hranicemi na 60 nebo padesát korun.

Za prvé sílící měna drží na uzdě inflaci. Pokles cen dovozů udržuje cenovou hladinu dole a nebýt koruny, zcela jistě by inflace byla podstatně vyšší, řekněme odhadem opravdu hrubým, že by nedosahovala meziročně asi sedmi, ale devíti a možná deseti procent. Málokdy si někdo zaspekuluje, co by tak vysoká inflace znamenala. Většinou se mluví o tom, že by musely být vyšší sazby národní banky, a tím i vyšší úroky, ale to je v dnešní době překapitalizovaných firem celkem nepodstatné.

Podívejme se na jinou stránku věci - deset procent inflace je psychologická hranice a psychologie hraje v reálné ekonomice podstatně větší roli nežli sebesložitější matematický model. Překročení hranice desetiprocentního meziročního růstu cen by kvůli reakcím trhů a obyvatelstva na tuto skutečnost znamenalo daleko větší národohospodářské škody než jaké vyplývají z problémů s exportem. Silná měna přispívá také k rychlejší restrukturalizaci průmyslu i zbytku ekonomiky. Všechny vývozní obory jsou podrobeny naprosto dramatické zkoušce produktivity, když silná měna, a tedy nižší korunové příjmy z exportu, nutí producenty stále více dbát na rentabilitu produkce a produktivitu práce. A také hledat nové trhy, které umožní lepší zhodnocení výrobků. Na straně druhé nezapomínejme, že ten stejný kurz zase šetří řadě podniků na vstupech, když oproti jiným státům "zlevňuje" suroviny.

Samotná drahá koruna tedy není nic, co bychom měli odsuzovat. Přes všechny dílčí problémy a dopady na některé jednotlivé firmy a produkční obory, je pro ekonomiku celkově prospěšná. Pokud "kapitáni průmyslu" od někoho chtějí pomoc, ať se neobracejí na politiky, ale na euroskeptiky ve vedení České národní banky. Ti jediní mají nástroje proti silné koruně... Mohou ji vcelku snadno vyměnit za inflaci, což však bude vyžadovat poněkud větší kalibr než jenom nedávný slovní útok guvernéra Tůmy.

Vysoká inflace místo silné koruny není dobrá volba, ale je to jediná alternativa ...

Autor vyučuje na VŠE v Praze