- Nejčastěji se používá dohoda o provedení práce

- Zaměstnavatel v tom případě nemusí platit zdravotní a sociální pojištění


Sezónní pracovníky můžete zaměstnat na základě dohody o provedení práce (DPP) či dohody o pracovní činnosti (DPČ). Využít lze i "klasickou" pracovní smlouvu na dobu určitou. Ta však nenabízí tak pružné nastavení pracovního vztahu.

"Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti znamenají pro zaměstnavatele především možnost jednoduššího propuštění zaměstnance," říká advokát Michal Bureš z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Dohoda o provedení práce dokonce ani nemusí být jako jediná uzavřena písemně.

U DPP i DPČ navíc firma nemusí brigádníkům předem stanovit pracovní dobu. "Lze ji tedy bez problémů upravovat podle potřeby zaměstnavatele," říká personalistka stavební společnosti Syner Marie Dobošová.

Zákonem je však omezena doba, po kterou smí brigádník dle typu dohody pracovat. Na základě DPČ může odpracovat v průměru jen 20 hodin týdně. "Průměr se posuzuje za celou dobu, na kterou byla DPČ uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů," vysvětluje advokát Michal Bureš. Hodí se tedy i na delší období než jen pro krátkodobou výpomoc.

DPP je možné uzavřít maximálně na 150 hodin v jednom kalendářním roce. Do rozsahu práce se přitom započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné DPP. Rozdělení na více smluv tedy nepomůže.

Kdy neodvádíte pojištění


Dohodu o provedení práce využívají firmy pro krátkodobé brigády nejčastěji. Je to finančně výhodné. "Zaměstnavateli odpadá povinnost odvádět za zaměstnance zdravotní a sociální pojištění," říká Zdeněk Kratochvíl z agentury Brigádník.

Z dohody o pracovní činnosti se naopak odvádět musí. Pak má ale samozřejmě pracovník právo na nemocenskou jako běžný zaměstnanec.

Dani z příjmu se však firma nevyhne ani v jednom případě. Odvádí se ve výši 15 procent. V roce 2009 to bude 12,5 procenta.

Kromě DPP A DPČ můžete s brigádníky uzavřít i klasickou pracovní smlouvu obvykle na dobu určitou. V takovém případě vzniká pracovní poměr se všemi právy a povinnostmi vyplývajícími ze zákoníku práce a vnitřních předpisů zaměstnavatele.

Nevýhodou tohoto typu smlouvy jsou zvýšené náklady pro obě strany. "Zaměstnavatel i brigádník z výdělku odvádí do státního rozpočtu daň, příspěvek na sociální a zdravotní pojištění," vysvětluje Marie Dobošová.

Existují ale i klady této varianty, které přinášejí výhody spíše brigádníkovi. "Odpracovaná doba se mu započítává do vyměřovacího základu na sociální zabezpečení a má vliv na výpočet důchodu," upozorňuje Marie Dobošová. Další výhodou je, že v případě pracovního úrazu za něj zaměstnanec dostane odškodné. "Pokud by pracoval na dohodu o provedení práce, žádného odškodnění by se nedočkal," konstatuje Marie Dobošová.

Díla se platí honoráři


Tuto variantu lze využít, pokud brigádník vytváří autorské dílo, třeba článek do časopisu či grafický návrh. Většinou se v tomto případě neuzavírá žádný pracovněprávní vztah. "Firmě nevzniká povinnost platit pojistné na veřejné zdravotní pojištění a sociální zabezpečení," říká advokát Michal Bureš.

Autorský honorář představuje příjem ze samostatné výdělečné činnosti. Podobně jako u dohody o provedení práce se z něj odvádí pouze daň z příjmu. V jaké výši? Opět 15 procent, a příští rok již jen 12,5 procenta. "Pokud příjmy autora za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize nepřesáhnou v kalendářním měsíci 7000 korun, srazí daň z příjmu z vypláceného honoráře rovnou objednatel díla, tedy firma. Autor v tomto případě nemusí dávat daňové přiznání," dodává Michal Bureš.

Autor je spolupracovníkem redakce


TYPY SMLUV

- Dohoda o provedení práce - maximálně na 150 hodin v jednom kalendářním roce. Zaměstnavatel nemusí za brigádníka odvádět zdravotní a sociální pojištění.

- Dohoda o pracovní činnosti - uzavírá se maximálně na 52 týdnů. Pracovník smí za sjednanou dobu odpracovat v průměru 20 hodin týdně.