Téměř každý desátý řidič stihl za dva roky fungování bodového systému dostat alespoň jeden trestný bod za porušení dopravních předpisů. Podle ministerstva dopravy je to zhruba 565 tisíc lidí. Na maximum - dvanáct bodů - své řidičské "umění" dotáhlo asi 9900 řidičů, kteří tak přišli o řidičský průkaz. Čtvrtina z nich ovšem podle ministerstva řidičské oprávnění ani nikdy nevlastnila.

Nejnebezpečnější sobě i okolí jsou podle statistik převážně mladí řidiči. "Ministerstvo dlouhodobě eviduje, že nejvyšší hranice trestných bodů dosahují především lidé ve věku od 20 do 25 let," říká mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Téměř polovina dopravních přestupků souvisí podle statistik s překročením povolené rychlosti, necelých 18 procent bodovaných řidičů nerespektovalo dopravní značky a zhruba desetina provinilců se v autě nepřipoutala. Nejčastěji bodovaný trestný čin na českých silnicích je ale řízení bez řidičského oprávnění.

"Zkušenosti ze zahraničí ukázaly, že řidič, který dostane trestné body, si příště dává na silnici větší pozor, to bylo a je i cílem tohoto zákona," uvedl Hanzelka s tím, že 88 procent řidičů, kteří obdrželi alespoň jeden bod, se již dalších přestupků nedopouští.

O tom, že bodový systém má preventivní účinek, je přesvědčen i šéf dopravní policie Martin Červíček. Expert na dopravu Stanislav Huml si naopak myslí, že bodový systém ještě neměl čas se osvědčit a jeho plný preventivní účinek se projeví až zhruba za rok.

Čerstvé statistiky nehodovosti také ukazují, že měsíc červen byl, co se týče úmrtí na silnicích, zatím nejhorším měsícem roku - zemřelo 95 lidí.