Se sezonností nebo cyklickým vývojem se na finančních trzích setkáváme poměrně často. Tento jev souvisí se spotřebitelským chováním, politickým cyklem nebo s investiční optimalizací. Některé sezonní jevy mají své ekonomické opodstatnění a byly tématem různých vědeckých prací, jiné jsou naopak spíše úsměvné.

Na komoditních trzích pozorujeme výraznou sezonnost u obilovin. Sója i kukuřice mají na jaře tendenci růst, v červnu až červenci utvořit vrchol a pak klesat. Vysvětlení se ukrývá v jejich pěstitelském cyklu. V červnu je již znám objem osetí i poměrně přesné prognózy úrody. Průmysloví spotřebitelé i investoři tak mají relativně dostatečné množství informací pro rozhodování, což snižuje nejistotu a rizikovou přirážku k ceně.

Dalším komoditním sektorem se sezonností jsou energie. Kupříkladu cena topného oleje je nejvyšší od října do února, nejnižší je naopak v červnu a červenci. Topný olej se využívá na vytápění a ohřev vody, díky čemu je v zimním období poptávka po něm nejvyšší v roce. Rafinerie zvyšují jeho produkci na úkor nafty, což také způsobuje pokles její nabídky na trhu a nárůst ceny. Obdobný vývoj pozorujeme i u zemního plynu.

Akciové trhy jsou taktéž ovlivněny sezonností. Známá je cykličnost amerických akcií v závislosti na fázi volebního období prezidenta. Podle ní je nejlepší nakupovat akcie v předvolebním a volebním roce. Důvodem tohoto jevu je boj o prezidentské křeslo. Před volbami se upřednostňuje expanzivní fiskální politika. Ta bývá často podpořena i centrální bankou, která nechce vyvolávat napětí a raději volí uvolněnější měnovou politiku. Nepopulární zásahy se odkládají na dobu po volbách.

Od roku 1905 do roku 2005 byl průměrný výnos amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA) v předvolebním roce 9,3 procenta, ve volebním 7,5 procenta a ve zbylých letech přibližně tři procenta.

Dalším známým sezonním efektem je stagnace indexu DJIA po květnu, z čehož vzniklo i slovní rčení "Sell in May and go away". Kdyby investor od roku 1950 do roku 2007 vložil 10 tisíc dolarů do DJIA v říjnu a prodával v květnu, tak by v současnosti jeho portfolio mělo hodnotu 372 890 dolarů. Kdyby stejnou částku investoval od května do října, tak by teď měl 10 026 dolarů.

Sezonnost se využívá spíše na zlepšení investičních rozhodnutí než na samotné rozhodování. Důležité je mít na paměti, že sezonní efekty nejsou konstantní. Nevýhodou může paradoxně být i populárnost mezi investory, kteří pak předčasně vyženou cenu nahoru. U komodit, jako jsou topný olej nebo zemní plyn, je sezonnost zakomponovaná do ceny futures kontraktů. Ceny zimních splatností jsou proto vyšší než ceny letních, což výrazně snižuje výnosový potenciál.

Své dotazy ohledně investování zasílejte na penize@economia.cz

Odpovídá: Boris Tomčiak,
analytik společnosti Colosseum