Sál byl plný podnikatelů a obchodníků, velvyslanců a obchodních radů východoevropských zemí. Do samochvály však pracovní atmosféra sněmu Komory SNS, jenž proběhl koncem května, měla daleko. A to i přesto, že působení této organizace, podporující podnikatelské aktivity se zeměmi Společenství nezávislých států, jí vyneslo několik ocenění.

"Troufnu si říci, že cesty nejvýznamnějších představitelů státu do zemí SNS se neodehrávají bez naší účasti, ať už ve spolupráci s našimipartnery jako je Svaz průmyslu a dopravy a Hospodářská komora či s podnikatelskými misemi, organizovanými samostatně Komorou SNS. Jsme partnery státní správy, a tak jsme vnímáni i v zahraničí. O posunu naší pozice svědčí i skutečnost, že 14. května byla v Moskvě podepsána smlouva o spolupráci mezi naší komorou a Obchodně-průmyslovou komorou Ruské federace," říká František Masopust, výkonný ředitel Komory SNS (www.komorasns.cz).

Jen za poslední rok komora zorganizovala přes tři desítky akcí, zejména podnikatelských misí, které spolu s nabídkou informací o zemích společenství zůstávají hlavní náplní její činnosti. A ta se bude v příštím období dále rozšiřovat, jak naznačuje zájem podnikatelské sféry i vyjádření diplomatů.

"Jen za loňský rok se český export do Ruska zvýšil o 13 procent, za první čtvrtletí o více než 30 procent. Ke zvyšování obchodního obratu přispívá další navazování vztahů mezi podnikateli obou zemí i podpora Komory SNS delegací, které přijíždějí do ČR z ruských regionů," uvedl ruský velvyslanec Alexej Fedotov s tím, že vidí příležitosti pro české firmy zejména v nových technologiích a inovacích, které jsou prioritou nynějšího prezidenta RF.

O příležitostech hovořil i Anarbek Karašev, velvyslanec Kazachstánu, který by se chtěl stát členem SNS. "Dobývací a zpracovatelská technika, lokomotivy a vagony, elektrárny, to jsou některé z mnoha podnikatelských příležitostí. Chtěli bychom vidět i vaše investice. O tom, že zájem o spolupráci tu je, svědčí fakt, že od května je mezi Prahou a Kazachstánem provozováno regulérní letecké spojení," řekl Anarbek Karašev.

A zájem o spolupráci s českými podnikateli vyjádřili i zástupci Ukrajiny, Běloruska, Ázerbájdžánu, Arménie a Moldavské republiky, kde Češi postaví elektrárnu, železnice, silnice...

Několik představitelů těchto zemí poukázalo však na existující bariéru pro byznys, kterou je vízová povinnost. "Ulehčete cestování podnikatelům. Problémy s udělováním víz mají i ředitelé ukrajinských firem, kteří je musí získat pro jiné země a odtud pak cestují do ČR," upozornil na problém ukrajinský velvyslanec Ivan Kuleba.

Vízový problém přiznává i František Masopust, jehož Komora SNS zorganizovala mezi tuzemskými podnikateli anketu. Její závěry jsou pesimistické. "Všichni, kteří na naše dotazy reagovali, si stěžovali. Pominu-li doporučení na zrušení víz, které je nereálné, v souhrnu to byly výhrady ke zdlouhavosti procesu, složitosti dotazníků atd. Snažíme se najít nové partnery pro české výrobce, na druhé straně zde však existují administrativní překážky, kterými víza jsou. My na komoře si problém uvědomujeme a snažíme se jednat odpovědnými institucemi a upozorňovat na jeho závažnost. V tom budeme pokračovat nadále," tvrdí František Masopust.

Představitel Běloruska poukázal i na negativní postoj českých médií vůči jeho zemi, ačkoliv tam každoročně směřuje řada misí českých podnikatelů a vzájemný obchod narostl za rok o třetinu. Diplomaté by také chtěli vidět intenzivnější pozornost českých politiků, byť do některých zemí kavkazského regionu míří v létě ministr Karel Schwarzenberg a v září Přemysl Sobotka spolu s podnikateli.

Pro byznysmeny je pak jistě zajímavá informace, že v Praze začal pracovat Klub podnikatelů zemí SNS, kde je možné navázat kontakty.