Ruská kinematografie po dlouhé době zažívá velký růst. Důkazem toho je i postapokalyptický snímek Obydlený ostrov, dvoudílný 4,5hodinový sci-fi film režírovaný Fjodorem Bondarčukem, který je svým rozpočtem 36,5 milionu dolarů (575 milionů korun) patrně nejdražším ruským snímkem v dějinách.

Bondarčuk se v poslední době proslavil především díky svému filmu 9. rota, který se odehrává za ruské války v Afghánistánu.

Podle producenta Alexandra Rodňanského bude v Obydleném ostrově, natočeném podle sci-fi románu mistrů vědecké fikce bratrů Strugackých, spousta speciálních efektů, které budou konkurovat hollywoodskému kasovnímu trháku Matrix.

"Chceme se pokusit přimět diváky, aby pochopili, že alespoň někteří ruští producenti jsou s to vyplodit vysoce kvalitní věc, která může směle konkurovat těm nejskvělejším mezinárodním filmům," prohlásil Rodňanskij.

Obydlený ostrov není jediný takový případ. Nově natočené pokračování filmu ze sovětské éry Ironie osudu aneb Rozhodně správná koupel (1975) šokovalo na Nový rok Rusy tím, že během prvního měsíce promítání vydělalo 50 milionů dolarů (788 milionů korun).

Do ruského filmového průmyslu proudí v dnešní době velké částky jak z vládních dotací, tak od soukromých investorů. Vláda očekává, že její produkční společnosti dosáhnou v roce 2011 zisků ve výši 900 milionů dolarů (14 miliard korun), tedy téměř dvojnásobku výdělku v loňském roce.

Filmy se promítají v nových kinech, která po celé zemi vyrůstají jako houby po dešti. Chodí na ně především mladí diváci, kteří mají na útratu víc peněz, než mívali jejich rodiče.

Filmový průmysl, kdysi perla propagandistické mašinérie Sovětského svazu, byl zahrnován obrovskými částkami ze státního rozpočtu a producenti a režiséři pracovali s kvalifikovanými a schopnými techniky a profesionálními herci.

Situace se ale během bouřlivých 90. let minulého století po zániku Sovětského svazu změnila. Kina zavírala a filmová studia přišla o dotace.