Tolik pozornosti by Yves Saint Laurentovi bylo zřejmě velmi nepříjemné. Proslulý návrhář byl totiž extrémně plachý člověk a předvádění na veřejnosti neměl rád. Přesto si svou prací získal nejen přízeň a obdiv fanoušků módy, ale i politiků a laické veřejnosti. Ti všichni včera přišli do pařížského kostela svatého Rocha vzdát mu hold a naposledy se s ním rozloučit.

Laurenta, který zemřel v neděli večer v 71 letech, přišel na poslední cestě vyprovodit spolu se stovkami dalších obdivovatelů i francouzský prezident Nicolas Sarkozy s manželkou Carlou Bruniovou, která kdysi pro Laurenta pracovala jako modelka.

Na smuteční mši promluvila slavná herečka Catherine Deneuveová. Památku přišli uctít i návrháři Jean-Paul Gautier, Christian Lacroix i osobnosti stříbrného plátna Laetitia Castaová či Jeanne Moreauová. Popel zesnulého krále módy bude rozprášen na zahradě jeho domu v marockém Marakéši.

Začátky u Diora


Za hvězdnou kariérou Laurenta stojí usilovná práce. Dráhu módního návrháře odstartoval již v sedmnácti letech, kdy se přihlásil do soutěže s návrhem asymetricky vrásněných koktejlových šatů s jedním rukávem. Tehdejší vydavatel magazínu Vogue byl jeho kresbami tak nadšen, že mladíka ihned seznámil s Christianem Diorem. Ten Saint Laurenta neprodleně angažoval jako asistenta.

Když v roce 1957 Dior zemřel, převzal jeho žák šéfovské místo a stal se pánem největšího módního domu ve Francii. Bylo mu pouhých jednadvacet let. "Saint Laurent zachránil Paříž," psal tehdy tisk. A to něco znamenalo - koneckonců se tehdy Dior podílel na téměř polovině francouzského vývozu módy.

Svou první kolekci pak představil 30. ledna 1958. Věnoval ji takzvanému lichoběžníkovému střihu, který zcela narušil dosavadní trend "vosího pasu", a měl obrovský úspěch. Podobně radikální návrhy posléze představoval každou sezonu až do roku 1960. Tehdy jeho kolekce pod názvem "Chic Beatnik", která byla typická koženými bundami a kožešinami, spíše šokovala.

Tvůrce nadčasové módy


Velký zlom pro Laurenta znamenal nástup na vojenskou službu. Po dvou měsících se nervově zhroutil a musel být léčen elektrošoky a antidepresivy. Ze závislosti na nich už se nikdy nevzpamatoval. Po návratu z armády se nahoru dostal díky svému životnímu partnerovi Pierrovi Bergé. S ním založil firmu Yves Saint Laurent, která je dodnes jedním ze znamení francouzské haute couture. Přestože Laurent sám se po čtyřiceti letech práce v roce 2002 z pozice hlavního návrháře firmy stáhl, jeho vliv je ve světě módy cítit dodnes.

Britská designérka Vivienne Westwoodová ho označila za jednoho z mála lidí, kteří dosáhli dokonalosti. "Chanel dal ženám svobodu, Yves Saint Laurent jim dal moc. Změnil společnost a změnil ženy," shrnul pak výstižně Laurentův odkaz jeho přítel Bergé. "Byl to jeden z posledních aristokratů v návrhářském světě," zdůraznila česká návrhářka Iška Fišárková.