Německá ekonomika rostla v letošním prvním čtvrtletí tempem 1,5 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem, což je nejsilnější výkon za posledních 12 let. Meziročně největší evropská ekonomika posílila o 1,8 procenta. Oznámil to včera Spolkový statistický úřad ve Wiesbadenu.

Na první pohled jako by nebylo žádné překážky, která by dokázala německé hospodářství zbrzdit - ať už rapidně rostoucí ceny ropy, či silné euro. Analytici ale přesto nevidí důvod, proč jásat. Ba naopak - někteří z nich dokonce hovoří o krajně nebezpečné situaci.

Impulz k silnému hospodářskému růstu daly především vysoké investice, a to zejména ve stavebnictví. Investice ve stavebním sektoru stouply oproti předchozímu čtvrtletí o 4,5 procenta a do továren a zařízení o čtyři procenta.

Pozitivní vliv měly také výdaje na spotřebu, které vzrostly o 1,5 procenta. Růst exportu, který byl po dlouhou dobu motorem německého hospodářství, ale naopak poprvé po roce brzdil.

"Průmyslu se daří, celkový dojem je dobrý," řekl agentuře Reuters analytik banky LBBW Jens-Oliver Niklasch. "U investic se sice nedá přesně říci, zda se skutečně jedná o nárůst, ale zdá se to tak být," dodal. Jeho kolega Sebastian Wanke z Postbank se ale na situaci dívá kritičtěji. "Silný růst je relativní," tvrdí. "První čtvrtletí je jakýsi sendvičový kvartál, stísněný mezi dvě slabé fáze," vysvětluje Wanke. Kvartál podle jeho slov profitoval z Velikonoc, které se odrazily v individuální spotřebě.

"Druhý kvartál bude zřejmě slabší. Dokonce počítáme s možností poklesu ekonomického výkonu," dodal Wanke. Důvodem by měl být pomalejší růst stavebnictví a celkové zpomalení růstu světové ekonomiky.

Pro celý rok pak ekonomové většinou počítají s růstem hrubého domácího produktu přes dvě procenta, analytici Commerzbank a Allianz/Dresdner Bank dokonce předpovídají růst o 2,4 procenta.

Zdrženlivost, co se týče spotřeby, signalizuje nejnovější výzkum spotřebitelské důvěry v Německu, vypracovaný institutem GfK. Na pokles důvěry má vliv mimo jiné i situace na finančních trzích a slabší růst hospodářství USA. Pro červen tak barometr spotřebitelské důvěry klesl na 4,9 bodu z květnových 5,6 bodu. V červnu loňského roku byl dokonce na 7,4 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters naopak očekávali růst indexu na 5,8 bodu.

Hlavním důvodem horší spotřebitelské nálady jsou obavy Němců z dalšího růstu inflace. Údaje o vývoji spotřebitelských cen by měl statistický úřad zveřejnit dnes. Očekává se, že míra inflace v květnu zrychlila na 2,8 procenta z dubnových 2,4 procenta.

080528-27.jpg