Jundiaí zná Vlastimil Sedláček, majitel strojírenské společnosti SEKO edm, už téměř jako Louny, sídlo firmy. Za poslední rok toto brazilské město navštívil nesčíslněkrát, jen minulý měsíc třikrát. Jeho cesty měly však dobrý důvod, otevření pobočky, k němuž došlo počátkem dubna.

"Následujeme sem našeho zákazníka, firmu Siemens, která od nás odebírá průtočné části parních turbín," vysvětluje Vlastimil Sedláček. SEKO edm je totiž pro Siemens hlavním partnerem v dodávkách těchto dílů, odebírají je továrny nejen v Brně, ale i v Německu, ve Švédsku, Indii či v Brazílii.

A právě zde se v roce 2007 Siemens rozhodl posílit své aktivity. "Oslovili mě, zda bychom založili pobočku na místě. Dva dny jsem o tom uvažoval, pak jsem souhlasil," vzpomíná šéf lounské firmy.

Dosud Češi vyváželi do jedenáct tisíc kilometrů vzdálené Brazílie přes pobočku Siemens v Görlitz. Setkávali se přitom s řadou komplikací, s byrokracií i s korupcí. "Značné problémy panují na celnicích. Posílali jsme do Brazílie materiál, který pak na celnici ležel tři čtyři měsíce. Neobvyklé nejsou ani stávky celníků," upozorňuje Vlastimil Sedláček.

Na druhé straně musel zvažovat i riziko založení pobočky, jakým je například osobní bezpečnost. "Nebýt kriminality, byla by Brazílie rájem na zemi. Čeští podnikatelé musí však počítat s možností přepadení a okradení, což se již stalo mnohým mým známým. Pokud chodíte nenápadně oblečeni a jezdíte obyčejným autem, riziko je menší. Luxusní auta a cizinci ověšení zlatými řetězy jsou magnetem pro kriminální živly. V Brazílii se nevyplatí vyčnívat," říká Vlastimil Sedláček.

Dalším rizikem je už vzpomínaná byrokracie a korupce. "Byznys tu probíhá pomaleji, než jsme zvyklí v Evropě. Založení pobočky proto trvalo pět měsíců, vyřizování formalit bylo skutečně dlouhé," říká šéf SEKO edm. I to byl pak důvod, proč ustoupil od svého původního záměru podržet si v brazilské pobočce stoprocentní vlastnický podíl.

Nakonec se rozhodl vytvořit joint venture a 40 procent nabídl japonsko-brazilské firmě Manuita po setkání s vedením několika dalších podniků. A tak tato česká společnost se zaměřením na mikroskopicky přesnou výrobu dílů pro letecký, energetický i medicínský průmysl dodá technologie a know-how, společník zase finance.

K výběru partnera přispěl i fakt, že v oblasti je silná japonská enkláva, působící i v podnikatelské sféře.

Pro fungování pobočky, která má nyní pronajatou halu, takové spojení přináší možnost další expanze, v únoru 2009 by SEKO do Brazil měla otevřít vlastní výrobní halu o rozloze dvou tisíc metrů čtverečních. Dodávat by mohla výrobky nejen pro Siemens, nýbrž i pro významnou brazilskou leteckou společnost Embraer. V rámci dubnové návštěvy ministra průmyslu a obchodu Martina Římana v Brazílii se Vlastimil Sedláček setkal s viceprezidentem závodu Embraer, a jiskra zájmu přelétla.

Jestliže SEKO do Brazil začíná s deseti zaměstnanci, do dvou let by se tento počet mohl zvýšit na padesát i víc. Problémem je sehnat kvalifikované zaměstnance. "Mnohé firmy si je vychovají, pak přijdou velcí investoři a přeplatí je," poznamenává Vlastimil Sedláček. Snad i proto se v podnicích v Brazílii snaží vlastníci a manažeři navodit rodinnou atmosféru.

Podle zkušeností šéfa lounské firmy se během týdne pracuje od rána až do devatenácti hodin. Dělá se i v sobotu do dvanácti hodin. A nasazení je vysoké. Při hodinové přestávce na oběd se ke strojům staví management.

Je obvyklé, že zaměstnanci a manažeři po skončení práce zajdou společně na večeři, běžné jsou zaměstnanecké párty - Churrascaria, což je vlastně grilování. Například Siemens s tisícem lidí v brazilské pobočce pořádá takovou párty jednou týdně.

Ani Češi v SEKO do Brazil nechtějí zůstat pozadu a pro pracovníky připravili český den. Vlastimil Sedláček uvařil guláš a do hrnce upevnil malou českou vlaječku. Ostatně Česko, či spíše Československo, si vybaví mnozí, zejména Prahu a naše sportovce. Co si vybavují méně, jsou cizí jazyky. Takže neznalost portugalštiny může být při budování byznysu v Brazílii minus.

"S angličtinou a němčinou nemůžu hovořit s tamními podnikateli a s techniky. Proto se už učím portugalsky, náš zástupce v Brazílii absolvoval půlroční kurz portugalštiny," dodává Vlastimil Sedláček. Prý se mu portugalština bude hodit, plánů má do budoucna v teritoriu ještě hodně.

 

Brazílie a její specifika

- naučte se portugalsky

- Brazilci jsou srdeční lidé

- podporujte loajalitu zaměstnanců: firma = rodina

- byznys probíhá pomaleji než u nás

- pobočka v Jundiaí se zakládala pět měsíců

- nevěřte celníkům

- pozor na kriminalitu