Dlužníkům se od 1. července zkomplikuje život. Díky systému elektronického platebního rozkazu je věřitelé dostihnou snáze a rychleji.

Systém podle ministerstva spravedlnosti umožní rychlé vyřízení takzvaných nesporných pohledávek - například dluhů za nájemné, elektřinu či leasingové splátky. Vše prostřednictvím internetu.

Rychle a bez papírů


Postup je snadný: věřitel nejprve vyplní elektronický formulář přístupný na internetové adrese ministerstva spravedlnosti a poté ho opět elektronicky odešle soudu. Ten ho speciálním programem zpracuje a soudce už jen svým elektronickým podpisem stvrdí správnost platebního rozkazu. Až ho dlužník obdrží, může buď podat odpor a jít k řádnému soudu, nebo dluh zaplatit.

Až dosud vše funguje v papírové podobě. Věřitel tedy musí napsat žalobu a odnést ji na soud, kde se na každý případ založí zvláštní spis. "Nová praxe by se měla týkat ročně asi čtvrt milionu případů," odhaduje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Zavedení elektronického platebního rozkazu už schválil parlament a podepsal ho prezident. Systém má výrazně urychlit spory o nehrazené účty za plyn, elektřinu, nájemné, poplatky za veřejnoprávní televizi či rozhlas, leasingové smlouvy, dluhy u dopravních podniků za pokuty či spotřebitelské úvěry.

V Česku zadlužených lidí stále přibývá, moderní technika má proto také osvobodit soudce od nadměrné administrativy.

Elektronicky a levněji


Vedle elektronického platebního rozkazu bude i nadále existovat písemný platební rozkaz a směnečný (šekový) platební rozkaz, které budou fungovat stejně jako v současnosti.

Bude tedy na volbě věřitele, který ze způsobů použije, aby se domohl svého práva. Kdo použije elektronickou formu, zaplatí ale poloviční poplatek.