Hlídání dětí chůvou nebo agenturou je pro mnoho vytížených žen a mužů jedinou alternativou, jak skloubit práci a rodinu.

Nejdražší, ale také nejbezpečnější servis vám poskytnou profesionální firmy zaměřené na hlídání dětí. Na tyto agentury se můžete obrátit, když chcete pravidelné, ale i jednorázové hlídání. Své služby většinou poskytují ve všední dny, víkendy i svátky. Nabízí také vyzvedávání dětí ze školky nebo jejich doprovod do zájmových kroužků či k lékaři. Věk hlídaných dětí může být takřka od novorozeňat až po školáky.

Ceny za pravidelné dlouhodobé hlídání, nejčastěji v době od 8 do 20 hodin, se pohybují v rozmezí 100 až 150 korun za hodinu. Jednorázové hlídání bývá dražší. Stojí od 150 do 200 korun. Příplatek za hlídání více dětí závisí na jejich počtu a věku, liší se podle konkrétní agentury a může být až 30 procent běžné sazby za hodinu.

Za hlídání v noci připlatíte nejčastěji 30 korun na hodinu, víkendy a státní svátky jsou dražší často až o 50 procent základní sazby.

Agentura by měla být pojištěna

Hlavní výhodou spolupráce s agenturou je, že vstupujete do obchodního vztahu. Odpadá vlastní vyhledávání a výběr vhodných chův, ten již provedla agentura. Vybrané pečovatelky prověřila, podepsala s nimi pracovní smlouvu a proškolila.

Mělo by být samozřejmostí, že agentura je pojištěna proti podnikatelským rizikům. Pojištění by mělo krýt nejen škody na domácnosti způsobené chůvou, ale i úrazy či smrt dítěte.

"Takové pojištění jsem si sjednala u Kooperativy na úplném začátku podnikání," uvádí Veronika Voců z hlídací agentury Amálka.

Další předností agentur je, že disponují týmem pečovatelek, a mohou tak pružně reagovat na mimořádné změny, jako je nemoc dítěte nebo pečovatelky.

K požadavku na výměnu chůvy dochází ze strany rodičů jen zřídka, ale agentury se tomu nebrání. "K výměně chůvy s denní návštěvou rodiny dochází nejdéle do 14 dnů. Při menším rozsahu hlídání, například doprovod na zájmový kroužek, do příští návštěvy," říká Andrea Martinů z agentury Mia.

Chůvy na živnostenský list mají odborné vzdělání

Pokud se však rozhodnete pro služby pečovatelek s živnostenským listem, zaplatíte méně. Účtují si od 70 do 90 korun za hodinu. Vzdělání pečovatelek je nejčastěji pedagogické nebo zdravotnické. "Kromě vzdělání však dobrá pečovatelka musí mít především vztah k dětem a schopnost zapadnout do rodiny," říká Lenka Čerstvá z agentury Bibo.

Jako alternativa profesionálních chův či agentur může sloužit student či studentka. Snadno je seženete na inzerát především o prázdninách. Neúčtují si tolik jako specializované agentury. Zaplatíte jim obvykle 50 až 100 korun za hodinu.


080515_27.gif 

Jak zvolit dobrou chůvu či kvalitní agenturu

Výběr chůvy
Důkladně prověřte její reference, vzdělání, praxi a profesní minulost.
Zajímejte se o rodinné zázemí chůvy a návyky.
Požadujte kopie osobních dokladů a výpis z trestního rejstříku.
Při výběru dejte na instinkt a osobní sympatie.
Při první návštěvě zůstaňte doma a pozorujte její chování k dítěti.
Klíče od bytu či domu jí předejte až po nabytí důvěry.

Jak poznat kvalitní pečovatelku
Na hlídání se dostavuje včas, dětem věnuje soustředěnou pozornost.
Dbá především na bezpečnost a zdraví.
Chová se k dětem vlídně, je-li však třeba, i důrazně.
Vymýšlí pohybové a duševní aktivity.
Respektuje individualitu a zvyky jedince, do ničeho děti nenutí.
Dbá na dodržování hygienických pravidel u dětí.
Informace sdělené dítětem považuje za důvěrné.
V případě mimořádných problémů kontaktuje rodiče.

Výběr agentury
Vyjděte z referencí a doporučení známých.
Navštivte agenturu osobně.
Prověřte pojištění provozní odpovědnosti agentury.
Čtěte pečlivě smlouvu předem a nejasnosti chtějte vysvětlit.
Nechte si osobně představit více pečovatelek. Zdroj: HN