Šlo o modulové domy Cubespace, které jsou koncipovány jako stavebnice pro dospělé. Modulární výstavba je podle cubespace_192.jpgarchitektů ojedinělý projekt, který umožňuje takzvané modulární domy skládat jako lego. Systém Cubespace se opírá o základní moduly, ze kterých můžeme vytvořit velké množství variant na základě požadavku investora, podnebních podmínek, urbanistického řešení místa výstavby, ale i druhu a typu terénu, kde má projekt vzniknout. Jedná se o stavby ekologické s moderními prvky výstavby a architektury. Zachovávají si však i charakter domu s nízkými náklady na provoz a údržbu.

Zajímavostí modulární výstavby je, kromě architektonického pojetí a designu, variabilita těchto staveb včetně možnosti potenciálního růstu podle budoucích představ investora. Je možné postupovat jako při koupi osobního auta, kdy si člověk objedná vybavení jako například interiér, barvu vozu, výkon motoru tak jak to odpovídá jeho představám i finančním možnostem. Modulární systém funguje podobě.

Samotný projekt je zajímavý nejen svojí variabilitou, ale i použitím ekologických materiálů, založením stavby, svými specifickými skladbami stěn, odvětranými fasádami, jednoduchou demontovatelností a možností dodatečného růstu. Hlavní myšlenkou je vytvořit dům, který je šetrný k životnímu prostředí, ekologický, má nízké náklady na provoz a plně splňuje veškeré požadavky toho nejnáročnějšího uživatele za předpokladu, že stavba je kvalitně dokončena. Základní charakteristika projektu Cubespace je moderní architektura a design stavby. Z této stavebnice je možné složit chalupy, rodinné domy, restaurace, patrové administrativní budovy, hotely, školy.

Dům je možné kdykoliv rozšířit

Moduly jsou otevřený systém. Vize investora jsou podpořeny otevřeností projektu, který počítá s dalšími možnými úpravami v průběhu jeho užívání. To znamená, že je možné postavený dům kdykoliv rozšířit, aniž by stavbaři dlouhodobě ovlivňovali užívání původní stavby - jde maximálně jen o několik dní. Umožňuje kdykoliv připojovat a odpojovat další moduly tak, aby vždy vyhovovaly požadavku uživatele - například při rozšíření rodiny. Lidé si mohou nejprve nechat postavit dům s bytem dva plus jedna a postupně jej rozšiřovat bez dlouhotrvajících stavebních prací a narušení komfortu bydlení, řekl novinářům jednatel společnosti Cubespace s. r. o. Martin Kokta.

Velmi rychlá montáž

Modulární domy vznikají jako stavebnice složená z jednotlivých kostek. Tyto "kostky" jsou vyrobeny ve výrobní hale továrny, která je ochrání během celého roku před povětrnostními vlivy. Řemeslníci je vybaví rozvody elektřiny, tepla, vody, nábytkem a hotové se přivezou na místo, kde má dům stát. Zde modul osadí na připravený základ stavby, který je již zajištěn inženýrskými sítěmi, připravenými na propojení s technickou místností modulu. Potom jej ukotví například na zemní vruty, které jsou předtím navrtány do země.

Dalšími nezanedbatelným faktore je, vedle krátké doby výroby, rychlost samotné výstavby na pozemku a způsob založení stavby na zemní vruty. Montáž na místě stavby zahrnuje spojení jednotlivých modulů a jejich technologické napojení. Dle náročnosti jednotlivých modulů může trvat nejvýše pár dní. Tento způsob výstavby nepoškozuje životní prostředí těžkou stavební technikou, prašností, hlukem a podobnými jevy, které jsou během normální výstavby obvyklé.

Zvykneme si na nepodsklepený dům?

Projekt výstavby domu zahrnuje výrobu a montáž, dopravu a instalaci, pozáruční servis na stavební a technologické práce i poradenství. Základní řada modulů obsahuje založení domu na zemní vruty, projektovou dokumentaci, kompletně hotový dům včetně topení, dlažby, podlah, osvětlení, vybavení sociálního zařízení, kuchyňské linky, rozvodu připojení na televizi, rozhlas a internet do všech pokojů, a kompletních dokončovacích prací v interiéru a exteriéru. Metr čtvereční u modulárního domu na klíč stojí zhruba na 20 tisíc korun, to znamená byt dva plus jedna o rozloze kolem 50 m2 přijde asi na milion korun.

Projektanti vyzdvihují především variabilitu a krátkou dobu výroby a instalace. Výroba buňky trvá několik týdnů, postavení na místě už jen desítky minut. Stavba je složena z ekologických materiálů, není náročná na údržbu a provoz. Podle architekta Jakuba Ciglera je předností těchto budov to, že při stavbě nepoškozují okolí. Mohou také lépe kopírovat způsob života jejich obyvatel. "Tyto domy ale nemají v Evropě a České republice tradici. Jsou častější v Americe nebo Kanadě, kde lidé více migrují. Evropané jsou zvyklí na klasický poctivý podsklepený dům," řekl na závěr Cigler. n