Necelé dvě třetiny Čechů si chtějí svou práci udržet i v důchodu. Už dnes jich po šedesátce pracuje více než dvacet procent. Podle studie pojišťovny AXA chce v důchodu pracovat více lidí jen v Japonsku. Největší zájem o práci na stáří je v Praze a středních Čechách, kde už dnes pracuje více než třetina lidí v důchodovém věku. A tuzemské firmy je vzhledem k nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců využívají.

Obchodní řetězec Globus oslovuje seniorské kluby a snaží se tím získat zkušené zaměstnance do svých provozoven. Starší zaměstnance využívají ale i banky.

Česká spořitelna dává svým důchodcům roční smlouvy s tím, že někteří zaměstnanci navíc odkládají svůj odchod do důchodu a zůstanou ve firmě o pár let déle.

Podle studie AXA Retirement Scope 2008, která zahrnuje respondenty z šestadvaceti zemí, ale Češi ani v současnosti nemyslí na předčasný důchod.

Dobrovolně a před dosažením důchodového věku odchází přibližně čtyřicet procent lidí. Na západě si volno na stáří užívá předčasně více než polovina lidí. Důchod už tak není brán jako brána do ráje nicnedělání. Mladší část české populace nemá podle průzkumu problém s posunem hranice odchodu do důchodu a lidé do čtyřiceti let si uvědomují, že pozdější odchod do důchodu je nutný.

"Zatímco mladší občané považují důchodový věk za něco vzdáleného, starší lidé by neradi pracovali déle a na důchod se již těší a připravují," uvedl vedoucí úseku penzijního připojištění skupiny AXA Pavel Trávník.