Není ve sněmovně nudnější odpoledne než to čtvrteční.

Přitom by tomu mělo být právě naopak, interpelace slibují unikátní střet opozičních poslanců s ministry a premiérem. Tedy v zahraničí. V Británii se na ně čekají dlouhé fronty a BBC je přenáší ve velmi sledovaném přímém přenosu. Poslanci často sedí při interpelacích i na schodech, protože je pro ně málo místa.

Interpelace české však nebaví ani samotné poslance. Včera jich zase přišla jen hrstka, pouhých 35.

Je to už typický obrázek po celé roky, několik opozičních poslanců sedí v lavicích (už se stalo, že na interpelace přišel jen jeden poslanec) a několik málo znuděných ministrů jim strojeně, často nejasně a nekonkrétně odpovídá.

Tedy, když mají štěstí. Když jsou interpelace, ministři nejraději cestují po zahraničí, jsou nemocní nebo musí do Senátu. Včera odpoledne dorazili jen čtyři.

"Je minimálně slušné nechat si od opozice nadávat, anebo pokud dotaz je případný, tak případně a erudovaně dotaz zodpovědět. Interpelace patří ke kontrolní činnosti všech parlamentů," řekl loni ve sněmovně premiér Mirek Topolánek. Ale právě Topolánek je už celé měsíce žádán, aby donutil své ministry na interpelace chodit.

Topolánek několikrát slíbil nápravu, ale slib zatím nesplnil. Před měsícem kvůli tomu předsedající schůze Lubomír Zaorálek z ČSSD předčasně ukončil schůzi.

"Za vlády Jiřího Paroubka sám Jiří Paroubek z dvaceti schůzí byl šestkrát omluven. A za jeho vlády chybělo na interpelacích 34 ministrů. Za mých dvou vlád proběhlo taky dvacet schůzí, chyběl jsem na čtyřech. Ministrů chybělo čtyřiačtyřicet," bránil se včera předseda vlády.

"Současná podoba interpelací by se měla změnit. Uvítal bych třeba, kdyby tazatel a ten, kdo mu odpovídá, stáli proti sobě. Představoval bych si, že by se třeba mohly ve sněmovně nainstalovat dva stolečky a řečníci by se mohli dívat do očí," řekl lidovecký místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Vše ale nasvědčuje tomu, že čtvrteční odpoledne ve sněmovně nudou zůstane. Návrh komunistické poslankyně Kateřiny Konečné, aby byly interpelace dvoudenní a odehrávaly se dopoledne, nemá šanci na úspěch.

"Problém je, že v minulosti se při interpelacích nikdy neodehrával skutečně věcný střet opozice s vládou. Je to spíš takové divadlo, kde se mnohdy řeší lokální problémy. Pochybuji, že se v tomto někdy přiblížíme britské sněmovně," uvedla místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová.