Poslanci včera definitivně odhlasovali sporný zákon, podle kterého budou telefonní firmy muset skladovat údaje o tom, kdo, kdy, odkud a komu volal z mobilu.

Archivovat se budou také neuskutečněné hovory, kdy někdo někoho jen prozvoní.

Podle kritiků zákona se jedná o velký zásah do osobních svobod a ČSSD mluví rovnou o "špiclování lidí" a "policejním státu".

Výpis volání si budou smět vyžádat státní orgány vyjmenované ve zvláštním zákoně, což podle předsedy bezpečnostního výboru sněmovny a stínového ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD) je cesta k tomu, aby do databází měla přístup nejen policie, ale také tajné služby.

Novelu připravila vláda a ve sněmovně včera prošla v třetím, závěrečném čtení. Nyní putuje do Senátu, kde má ODS většinu, a pak k prezidentovi. Včera prošla těsně až napodruhé: při prvním hlasování byli proti zelení, napodruhé ale vládní normu podpořili.

Vládní tábor se hájil tím, že zákon vychází ze směrnic Evropské unie a že jeho převzetí vyplývá z toho, k čemu zemi zavázala ČSSD při vstupu země do EU. Ministr průmyslu Martin Říman navíc tvrdí, že proti dnešní praxi nejde o žádné podstatné změny, protože výpisy se archivují již nyní, jedná se tedy jen o "zpřesnění".

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec vnímá navrhované shromažďování údajů jako problém. Je ale rád, že novela prošla v nynější verzi, kdy omezuje shromažďování dat jen na rok.

Podle Milana Urbana z ČSSD jde ale o "špiclování na druhou", protože se bude evidovat i to, odkud kam kdo volal.

Velkým nedostatkem novely podle Bublana je, že veškeré náhrady, které jsou s uchováváním dat spojeny, bude i nadále platit stát. Bezpečnostní výbor doporučil, aby sněmovna tuto povinnost přenesla na operátory. Sněmovna dnes ale tuto změnu, kterou prosazovala i nevládní organizace Iuridicum Remedium, odmítla. "Občané si ze svých daní platí vlastní sledování," uvedla Helena Svatošová z organizace, která se věnuje případům omezování lidských práv.

"Ve většině evropských zemí se o tyto platby buď stát dělí s mobilními operátory napůl, nebo dokonce to jde přímo za těmi operátory a stát to neplatí," řekl Bublan. Ministerstvo vnitra podle něj za uchovávání dat operátorům platí zhruba 300 milionů korun ročně. Další desítky milionů prý za stejnou službu platí Bezpečnostní informační služba.

Podle mluvčího Vodafonu Filipa Hrubého operátoři už nyní utratí za povinné archivování výpisů desítky milionů.