1. Kdy bude radar v Brdech stát?

Američané chtějí svou základnu v Česku začít stavět v roce 2010. Radar by měl v Brdech stát asi o dva roky později. USA si jako nejzazší termín dávají rok 2015.

2. Proti čemu má radar chránit?

Radar má bránit území USA i Evropy proti raketám vystřeleným z tzv. darebáckých států. Tedy ze zemí, kde vládnou nedemokratické režimy vyzbrojené raketovým arzenálem. Mluví se o Íránu a Severní Koreji.

3. Jak bude vypadat základna v Brdech?

Na základně bude kromě radaru i několik budov: administrativní, kde bude pravděpodobně kantýna i pobočka americké banky, dále kasárna a další technické zabezpečení.

4. Ohrožuje radar zdraví lidí?

Vláda tvrdí, že radar zdraví neškodí. Argumentuje studiemi hygieniků i odborníků na záření. Radar může ohrozit pouze lidi, kteří by "vlétli" třeba v balónu do jeho paprsku ve výšce. Tato zóna je však střežená jako bezletová.

5. Budou se na americké vojáky vztahovat české zákony?

Česká jurisdikce se na Američany bude vztahovat v případě trestného činu mimo službu. Američané si své "hochy" pohlídají v případě, že poškodí radar, při násilných činech mezi svými a v případě vlastizrady.

6. Budou na základně i Češi?

Češi budou mít na základně svého vojenského velitele. "Ruku na spoušti" budou mít USA. S Čechy se počítá také při stavbě i provozu základny.

7. Co dostanou Češi oplátkou za radar?

Vláda nepožaduje po USA "nájemné" ani jiné "pozornosti". Češi nicméně budou od podzimu cestovat do USA bez víz a vláda slibuje spolupráci na poli vědy.

8. Existuje možnost, že radar v ČR nebude?

Radar mohou pohřbít v parlamentu spojenými silami KSČM, ČSSD a zelení.

9. Proč radar vadí Rusku?

Rusové tvrdí, že USA chtějí z Brd pozorovat jejich území. Ale radar má "roli" spíše v diplomatických stínohrách obou velmocí.

10. Proč si USA vybraly Česko?

Umístění radaru v Česku je optimální pro zničení rakety ve střední fázi letu, tedy nad atmosférou. Nicméně přítomnost USA ve střední Evropě je i strategickým krokem Pentagonu.