Když český šéf zaplatí pravidelnou režii, jako jsou náklady na bydlení či splátky, stejně mu ročně zůstane více než milion a půl na útratu.

Kdo by chtěl ale ještě víc, musí do světa - tuzemští manažeři jsou totiž v žebříčku nejlépe platících zemí světa až na 34. pozici.

Například bývalý manažer mladoboleslavské Škodovky Martin Jahn si tak výrazně pomohl svým přestupem do Ruska, kde bude řídit místní Volkswagen. Ruští manažeři mají díky vyšším platům na útraty k dispozici ještě o milion korun ročně více.

Nejlépe jsou na tom šéfové firem v Saúdské Arábii. Ročně jim "zbude" přes 229 tisíc dolarů, tedy přibližně 3,7 milionu korun. Vyplývá to z žebříčku The World Pay Report společnosti Hay Group.

Domácí platy rostou

I v Česku ale manažerské platy stále rostou - vloni to bylo o 6,3 procenta, letošní nárůst má být zhruba stejný. Důvod? Nejsou lidi, manažeři jsou stále žádanější, díky tomu i častěji mění práci a zastávají vyšší funkce.

"Meziroční nárůst manažerských mezd u nás dosahuje v některých případech až patnácti procent. Odvíjí se z osobního ohodnocení a průběžného srovnávání platových úrovní příslušných pracovních pozic v rámci telekomunikačního a IT trhu," potvrzuje Filip Hrubý, tiskový mluvčí mobilního operátora Vodafone.

Podle personalistů jsou ale platové nárůsty manažerů v Česku stále dost individuální záležitostí.

Rapidní nárůst platů na manažerských pozicích je však možné vidět zejména ve výrobním sektoru. Většinou se přitom jedná o dodavatelské firmy pro automobilky.

Kvalitní manažeři chybí

"Velké nárůsty platů mají také manažeři v centrech outsourcingových služeb typu Accenture. V tomto odvětví totiž neustále přibývají firmy, ale manažerů, kteří jsou na tyto funkce vhodní, je stále stejně. Poptávka tak výrazně převyšuje nabídku," říká Jan Bubeník ze společnosti Bubenik Partners.

Dodává, že pravidelný nárůst platů ale zaznamenávají také manažeři ve službách, v bankovnictví a telekomunikacích.

Právě manažeři v oblasti financí a účetnictví si už dokonce podle průzkumu Robert Half International v ročním průměru (bez odměn a benefitů) vydělají zhruba stejně jako jejich evropští kolegové. I díky tomu manažeři z oblasti financí a účetnictví jeví daleko menší zájem o nabídky ze zahraničí.

Zatímco finanční manažeři nemají důvod Česko opouštět, jejich kolegové z IT branže jsou na tom hůře. A i přes klesající kurz dolaru je pro ně stále výhodný přesun třeba do USA: IT manažeři na vyšších pozicích totiž v Česku startují na 50 tisících korun měsíčně. V USA by si však vydělali asi třikrát víc.

Světové firmy chtějí Čechy

V posledních letech navíc růst platů tuzemských manažerů ovlivňují také zahraniční nabídky.

Ty "šikovní" Češi dostávají stále častěji.

"I lokální manažeři mají možnost šéfovat firmám v Rusku, Indii či na Ukrajině. Je jasné, že firma na stopadesátimilionovém trhu nabídne násobek mzdy, kterou by si manažer odnesl v Česku. Jsou však i tací, kteří řeknou, přidejte mi dvacet procent a já tu zůstanu," dodává Bubeník.

Podle průzkumu Salary Guide agentury Robert Half International se dnes průměrná mzda manažera pohybuje mezi sto- a dvě stě padesáti tisíci korunami měsíčně.

Mezi příjmy však existují extrémní rozdíly, které jsou částečně dány i tím, jak se firmám daří. Navíc díky nejrůznějším benefitům, odměnám či opcím na akcie jsou platy těch "vyvolených" ještě vyšší. Například generální ředitel energetického koncernu ČEZ si díky štědrému motivačnímu programu firmy přijde na 677 milionů korun v akciích.

Buffet nemá konkurenci

Ve srovnání se zahraničními esy však čeští manažeři obecně berou docela "almužnu".

Výkonný šéf velké americké firmy si loni přišel v průměru na 12,1 milionu dolarů hrubého.

Nejbohatší muž planety Warren Buffet, hlavní majitel holdingu Berkshire Hathaway, loni vydělal 175 milionů dolarů. Šéf finské Nokie Olli - Pekka Kallsvuo, pak pobral 14,3 milionu dolarů.


HN_080402_20.gif