Pražské letiště v Ruzyni očekává, že v letošním roce odbaví rekordních 13,3 milionu cestujících proti loňským 12,4 milionu.

V letní letové sezoně, která začíná 30. března, budou mít cestující možnost letět z Prahy přímo do 128 destinací. Přibude celkem 17 pravidelných linek, deset linek bude naopak zrušeno. Nové linky zamíří například do Alicante, Alma Aty, Damašku, Lucemburku, Pisy, na Rhodos, do Štrasburku, Terstu nebo Zadaru. Letadla přestanou létat do slovenských měst Sliač a Tatry, kanadského Montrealu, italských měst Verona, Bari a Turín a čtyř britských destinací.

Nejvíce linek bude mířit do Velké Británie a Itálie, kam dopravci nabídnou po 13 destinacích, následuje Německo s devíti destinacemi a Rusko se sedmi. Největší počet spojů bude na pařížské letiště Charles de Gaulle (66 týdně), do Amsterdamu (49 týdně), Frankfurtu (48), Mnichova (47) a na Šeremetěvo do Moskvy (43).

Podle výkonného ředitele pro letecký obchod a provoz Jiřího Pose se letos zvýší počet vzletů a přistání letadel ve špičce ze 42 na 44 pohybů za hodinu.

V roce 2010 by to mělo být 48 pohybů a více zřejmě nedovolí stávající kapacita vzletových a přistávacích drah.

Na letišti působí 51 leteckých dopravců. Mezi nové dopravce, kteří budou z Prahy nabízet své lety, patří letecká společnost City Airlines, která obnoví spojení mezi Prahou a Göteborgem, ruská společnost Aeroflot-Don s lety do Rostova na Donu nebo dopravce Luxair, který v srpnu otevře novou linku do Lucemburku.

Související