Průzkum k rolím mužů a žen doma i v práci


Žena by měla podle mínění veřejnosti pečovat o rodinu, a muž má budovat kariéru.

Vyplývá to ze šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Koncem minulého roku položilo respondentům otázku, co považují za ukazatele úspěšnosti u mužů a žen.

Podle výsledku výzkumu většina lidí uplatňuje jiná měřítka na muže a na ženy. Respondentům byly předloženy stejné možnosti, u nichž měla obě pohlaví zhodnotit, zda se domnívají, že jsou důležité, nebo naopak nedůležité.

Ženy jsou vnímány jako úspěšné tehdy, když se jim podaří skloubit pracovní a rodinné povinnosti. To si myslí devět lidí z deseti při součtu odpovědí "rozhodně důležité" a "spíše důležité". V případě mužů stačí dosáhnout nějakého významného postu.

Že by pouze dobrá kariéra stačila k tomu, aby lidé považovali ženu za úspěšnou, si myslí o třetinu méně lidí, než je tomu v případě mužů. Jen 59 procent respondentů. Dokonce 11 procent uvedlo, že u žen je tento ukazatel společenského úspěchu nedůležitý. Naproti tomu v případě mužů si to myslí jen zanedbatelné jedno procento občanů. S tím souvisí i rozdělení rolí v rodinném životě.

Čím vyšší vzdělání respondent má, tím častěji zastává názor, že by se o povinnosti měla obě pohlaví dělit. Postoje většinové společnosti se však za posledních devět let téměř nezměnily.

Podle mužů má uklízet, vařit a starat se o děti zejména žena. Ženy častěji volí odpověď, že by se měli dělit rovným dílem. Konzervativnější zůstávají zejména starší ročníky. Uklízení a péče o děti by měla být doménou také podle obyvatel Jihomoravského kraje - ti si častěji myslí, že by se kariéře měli věnovat spíše muži.

Posun v názorech nastal v tom, kdo by měl v rodině nakupovat potraviny. Zatímco v roce 1998 to měly být ženy (což uvedlo 60 procent dotázaných), v roce 2007 se podpora tohoto názoru zmenšila o 13 procent. Ve srovnání s rokem 1998 také klesá podpora tvrzení, že by to měly být výhradně ženy, které mají pečovat o děti.

Přitom harmonická rodina je měřítkem úspěšnosti žen i mužů - v případě žen si to myslí 88 procent z nich a v případě mužů 83 procent.



Role mužů a žen

Respondenti výzkumu CVVM se vyjadřovali k tomu, kdo by měl přijmout odpovědnost za různé oblasti péče o rodinu:

MUŽI
Měli by finančně zajišťovat rodinu 70 %
Měli by dělat kariéru 47 %
Zapojení do společenských funkcí 37 %
Počítá se s jejich dalším vzděláváním 17 %

ŽENY
Měly by mít na starosti úklid 50 %
Očekává se nákup potravin 47 %
Starost o děti 43 %
Vaření 76 %
Muži jsou slabě zapojení v domácnosti, u žen chybí realizace v kariéře.

Zdroj: CVVM