Tereza Nosálková

Protiradaroví aktivisté by si mohli upravit své motto na "Ne základnám, ano Hizballáhu". Jeden z mluvčích iniciativy, která usiluje o zablokování výstavby radaru v Brdech, Jan Májíček, se vyznal ze svých sympatií právě k této teroristické organizaci. "Na začátek bychom rádi pogratulovali Hizballáhu, že porazil Izrael, který byl donucen se stáhnout z Libanonu," uvádí Májíček na webových stránkách Socialistické solidarity v rozhovoru, který sám vedl s Haidarem Omaisem, sympatizantem Hizballáhu, který žije v Česku. Jako první o tom informoval internetový portál Euro Online.

Májíček je členem Socialistické solidarity, která hlásá "kolektivní převzetí celospolečenského bohatství pracujícími". Za zpochybňování soukromého vlastnictví přitom zrušilo ministerstvo vnitra například Komunistický svaz mládeže.

Hizballáh v osmdesátých letech prováděl teroristické útoky a vraždil americké občany. "Jak budete definovat teroristickou organizaci, to záleží na ideologickém rámci," řekl včera HN Májíček. Hizballáh je také financován z Íránu. Právě proti íránským raketám má přitom Evropu a Ameriku radar v Česku chránit. Naopak Májíček se hrozeb z Íránu nebojí a neznepokojují ho ani výhrůžky íránského prezidenta Ahmadínedžáda, jako byly ty o "vymazání Izraele z mapy". "To byl špatný překlad z perštiny," myslí si. Aktivistům nedávno přislíbil podporu předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Pan Májíček je jeden z mluvčích hnutí, které má stovky členů, jestli říká nějaké výstřednosti, tak já se o jeho soukromé názory nezajímám," říká Paroubek. Sám ovšem nedávno jednal v Sýrii s představiteli strany Baas, která se k podpoře teroristů otevřeně hlásí a udržuje kontakty právě s Hizballáhem.

Související