EX_080320_08_R.jpgJihoafrická velvyslankyně Nomsa Dube působí v ČR více než tři roky. "Vše je jiné, podnebí, lidé, jídlo. Přesto je dobré nacházet to společné. Ať už hovoříme o spolupráci v byznysu, turismu, školství či v kultuře," říká velvyslankyně, která reprezentuje nejvyspělejší zemi Afriky a organizátora Světového šampionátu ve fotbale v roce 2010. Na něj a na podnikatelské příležitosti se zeptal magazín Exportér.

Exportér: Mistrovství světa ve fotbale, které proběhne v Jihoafrické republice, znamená jistě ohromné investice. Jak se na něj vaše země připravuje?

Šampionát se poprvé v dějinách bude konat v Africe. Je to tedy skvělá příležitost pro celý africký kontinent. Zejména jde o oblast turismu, který je nejrychleji rostoucím sektorem naší ekonomiky. V prvním roce demokratických voleb přijelo 3,9 milionu zahraničních turistů. Vloni to bylo už 9,3 milionu turistů, zejména z Evropy a ze Severní Ameriky. Podíl turismu na hrubém domácím produktu představuje 8,3 procenta a působí v něm sedm procent z celkového počtu pracovníků v zemi. A to, že o Jihoafrickou republiku mají zájem i podnikatelé, naznačuje i skutečnost, že jich vloni přijelo přes půl milionu.

Ostatně o spolupráci v oblasti turismu jsem jednala s některými představiteli vašich měst i institucí. Vždyť Jihoafričané přijíždějí i k vám, podle statistik jich vloni přicestovalo 4205.

Exportér: Má být připraveno deset stadionů, rozsáhlá infrastruktura a celý dopravní systém. Vidíte v tom příležitosti pro evropské, případně české firmy?

Vláda v roce 2006 rozhodla o tom, že do infrastruktury bude investováno 51,5 miliardy USD. To je klíčové pro ekonomický růst i pro zdárné uskutečnění této významné sportovní události.

Takže kromě toho, že stavíme stadiony, zlepšujeme infrastrukturu. Hodně se pracuje na rozšíření systému veřejné dopravy. Nedávno jsme koupili padesát nových vlaků, letos chceme koupit dalších sto. Vláda plánuje také nákup většího množství autobusů. V tom vidím velkou příležitost pro investory. Navíc, tyto dopravní prostředky po skončení šampionátu samozřejmě nezmizí. Budeme potřebovat servis a lidi, kteří je budou dál udržovat.

Trochu složitější bude zajistit zcela bezproblémovou dopravu v době šampionátu. Přece jen jsme velká země, vzdálenosti jsou často veliké. Ale i to zvládneme, a po mistrovství vše, co vznikne, pomůže rozkvětu země.

Exportér: Co bezpečnostní situace? Na ni se poukazuje nejen v souvislosti se šampionátem...

O průběh světového poháru se bude starat 60 tisíc policistů. Budeme se však spoléhat i na dobrovolníky, kteří budou pomáhat udržovat pořádek a bezpečnost. Všeobecně chceme do mistrovství zapojit místní lidi, budou v dobrovolných bezpečnostních hlídkách nebo jako hostitelé, kteří se o účastníky během šampionátu budou starat.

Nebojíme se však přiznat, že se zločinností máme problémy. Na druhé straně, proti kriminalitě efektivně bojujeme, takže počet zločinů klesá. A mimo jiné fakt, že u nás byl chycen Radovan Krejčíř, nasvědčuje tomu, že zločinnost řešíme. Ani investoři se kriminality nebojí, což potvrzuje loňských pět miliard dolarů přímých zahraničních investic. Vědí, že ekonomika prožívá boom a vidí skvělé příležitosti, které u nás existují.

Exportér: Zmínila jste příležitosti. Můžete uvést konkrétně jaké?

Dvě třetiny spotřeby elektrické energie na africkém kontinentu jsou pokrývány dodávkami z JAR. Vzhledem k ohromnému rozvoji našeho hospodářství se však nyní potýkáme s jejím nedostatkem. Právě energetika je proto sektor, do něhož se plánují do roku 2027 investice za více než 500 miliard eur. Jako jediní v Africe máme jadernou elektrárnu, ale to nestačí. Chceme proto zvát mezinárodní společnosti, aby se podílely na budování tohoto sektoru. Nedávno navštívil JAR francouzský prezident, který nabídl technickou pomoc.

Máme i klasické elektrárny na uhlí, kterého jsou v zemi ohromná naleziště. Uhlí je tolik, že se z něho vyrábí nafta a plyn. Chceme rozvíjet i alternativní zdroje, jako je solární a větrná energie. Tady vidím příležitosti pro české firmy.

Exportér: Jihoafrická republika je na africkém kontinentě top ekonomikou v řadě oborů, jako je IT, dobývací technika, služby...

Ano, jsme ve světě dvacátý největší uživatel IT, osmnáctí ve využívání internetu. Silně se rozvíjejí telekomunikace, jsme na špici v Africe. Tři operátory využívá více než dvacet milionů uživatelů mobilních telefonů.

Přesto jsou zapotřebí nové technologie, je nutný rozvoj inženýrství. Možnosti uplatnění jsou v elektrotechnických oborech, ale i ve zdravotnictví. Ale vrátím se ještě k infrastruktuře. Celkově bychom rádi spolupracovali s Českou republikou právě při budování infrastruktury, můžeme využít právě znalosti vašich lidí.

Prioritou je zvyšování kvalifikace a vzdělání pracovníků. Velmi přínosné by proto bylo, pokud by jihoafričtí studenti mohli přijet na stáže do českých vysokých škol. Většina vládních peněz jde totiž právě na vzdělání, ale i do zdravotnictví a do již zmíněné infrastruktury

Vláda chce letos investovat značný objem finančních prostředků i do leteckého průmyslu. Pro české firmy by také mohlo být zajímavé, že v JAR stojí pouze jedna továrna na výrobu skla. Poptávka po skle se přitom neustále zvyšuje.

Exportér: Jaké aktivity vyvíjí vaše velvyslanectví na podporu vzájemných vztahů?

Dříve neměly obě naše země přímé kontakty, obchod se dělal přes třetí země. Nyní mají obě zájem podpořit přímý obchod, který má již i legislativní základ v obchodních dohodách, které zajišťují ochranu investic a duševního vlastnictví. Letos přijíždí do Česka dvě obchodní mise jihoafrických podnikatelů, v květnu a v září. Jde o firmy z rozličných sektorů včetně turismu. Vloni v prosinci proběhl ve Zlíně seminář na téma příležitostí v JAR, v těchto aktivitách chceme pokračovat.

Ale ve vztazích nejde jen o čistý byznys. Přivezla jsem již několik kulturních skupin z JAR a chtěla bych nabídnout možnost vystoupit zase u nás českým hudebním a folklorním skupinám.

EX_080320_08a.jpg