Kaiserštejnský palác v Praze přivítal 11. března na osm desítek podnikatelů, politiků i představitelů vědecké veřejnosti, kteří diskutovali o fenoménu Ruska v rámci Evropy. Magnetem se stal Alexander Babakov, místopředseda Státní dumy Ruské federace, při diskusi vystoupil i Peter Fellegi, dřívější ředitel PPF Investments Rusko a Ukrajina.

Závěr diskuse, kterou organizovalo družstvo FORTES RERUM, byl: Evropa a Rusko se potřebují. A to nejen kvůli ekonomickým vazbám, díky nimž je jedním z nejdůležitějších partnerů EU, přičemž export na východ se neustále zvyšuje. Evropané mají zájem o demokratické Rusko. K tomu se dá dodat, že k němu patří i kultivování podnikatelského prostředí. I proto EU podporuje vstup Ruska do WTO, členství by přineslo pozitiva i zemím sedmadvacítky. Jak totiž uvádí studie společnosti Atradius, 32 procent cizích firem s aktivitami v Rusku hodnotí jako vysoké riziko nedostatečné informace o bonitě klientů, korupci či legislativní praxi.

Diskuse se věnovala i česko-ruským vztahům, které se v posledních letech zlepšují. Rizikem jejich zhoršení je podle diskutujících snaha ČR o vybudování základny USA na našem území.

Podpora podnikání v Rusku

- Konference Obchodujeme s Ruskem, Srbskem, Černou Horou a Pobaltím proběhne 2. dubna 2008 v Plzni v hotelu Marriot. Vystoupí na ní zástupci firem, úspěšně podnikajících v těchto zemích, ředitelé zahraničních kanceláří agentury CzechTrade a další odborníci, včetně finančníků z Komerční banky. Účast je bezplatná. Bližší informace získáte na www.exportniakademie.cz.

- Den ruského obchodu a internetu se bude konat 3. dubna 2008. Při setkání zástupců firem s představiteli klíčových institucí pro ruskojazyčné podnikání na východě (Rusko, Ukrajina, země SNS) se zájemci dozvědí praktické tipy pro podnikání a možnosti využití ruského internetu k prosazení firemní marketingové strategie. (Rostislav Vlček: 603 505 173, e-mail: rona@i-ru.cz)

Související