Do krajských voleb ještě zbývá zhruba půl roku, volební kampaň se však už rozjíždí. Přesněji řečeno, koncem února ji otevřeli lidovci, když začali požadovat po vládě zrušení některých poplatků ve zdravotnictví, se kterými ještě loni souhlasili.

Lidovci přiznávají, že se pro ně zdravotnictví stalo tématem, protože se blíží krajské volby.

Druhý vrchol roku

Po únorové volbě prezidenta jsou krajské volby druhým politickým vrcholem roku.

O hodně jde ODS, která před čtyřmi lety volby do krajských zastupitelstev drtivě vyhrála. Získala posty hejtmanů ve dvanácti krajích.

Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek se už v lednu snažil mírnit očekávání své strany a v rozhovoru pro HN tehdy raději opatrně odhadoval, že občanští demokraté získají možná tak sedm hejtmanů ze třinácti. Teď mají osm hejtmanů plus pražského primátora.

Topolánka navíc na konci roku po volbách čeká volební kongres strany a jeho šance na obhájení předsednického křesla se budou odvíjet právě od výsledku krajských voleb.

Hodně se ale snaží také sociální demokracie. Ta pod vedením Jiřího Paroubka prohrála úplně všechny volby a na podzim potřebuje uspět.

ČSSD se proto snaží do některých krajů nasadit politiky známé z parlamentní politiky nebo své bývalé ministry.

Nejostřejší souboj se čeká ve Středočeském kraji, kde ČSSD nasazuje proti současnému hejtmanovi z ODS Petru Bendlovi svého nejviditelnějšího poslance Davida Ratha.

V Jihomoravském kraji zase kandidátku sociálních demokratů povede předseda poslanců za ČSSD Michal Hašek, v Plzeňském kraji bude lídrem někdejší ministryně za sociální demokracii Milada Emmerová.

Stop privatizaci

Lidovci se teď ve volebních preferencích pohybují na hranici zvolitelnosti do sněmovny, nelze se proto divit, že začali s kampaní jako první. Právě oni ukázali, že hlavním tématem krajských voleb bude zdravotnictví.

Kraje jsou ve většině případů zřizovateli nemocnic a záleží na rozhodnutí kraje, jestli bude nemocnice obchodní společností, nebo ne. A právě o to dnes vede levice a pravice urputný boj.

"Zabráníme privatizaci nemocnic," je jedno z hlavních hesel pro krajské volby, které zveřejnila ČSSD. Z pohledu sociálních demokratů znamená privatizace nemocnice zhoršení zdravotní péče.

Druhým cílem ČSSD je zrušení poplatků za lékařské služby.

"Pokud poplatky nezruší Ústavní soud či neuspěje návrh poslanců sociální demokracie na jejich zrušení, pak po vítězství v krajích navrhneme v zastupitelstvech, aby krajské nemocnice lidem poplatky odpouštěly," plánují sociální demokraté ve svém volebním programu.

Například ústecký volební lídr ČSSD Jaroslav Foldyna už dnes slibuje, že když vyhraje, pokusí se zrušit akciovou společnost Krajská zdravotní, do které se sloučilo pět krajských nemocnic. Foldyna by z nich opět udělal příspěvkové organizace.

Za Moravu

Sociální demokracie chce ve volební kampani otevřít také téma amerického radaru.

Pokud zvítězí v Plzeňském kraji a získá hlavní vliv na krajském úřadu, chystá se zorganizovat alespoň celokrajské hlasování o americké radarové základně v Brdech.

To břeclavský starosta Dymo Piškula z SNK-ED má ještě vyšší cíle. Když se stane na jihu Moravy hejtmanem, navrhne "částečnou nezávislost" Moravy. A pak ještě zrušení kandidatury Prahy na pořádání olympiády.

ODS nasazuje do boje s ČSSD a ostatními stranami hlavně své dosavadní hejtmany. Ti podle MfD příliš nechtějí do kampaně zapojovat ministry ODS, a to kvůli tomu, že Topolánkova vláda není na vrcholu popularity.

HN_080317_03aV.jpg

Zajímavé souboje krajských voleb

Související