/Od našeho zpravodaje/

Bude Rusko silným, prosperujícím státem, kam se budou chtít přestěhovat miliony lidí, jak o tom hovořil Vladimir Putin na své poslední velké tiskové konferenci ve funkci prezidenta? Nebo země směřuje k hospodářské krizi, diktatuře a postupnému rozpadu, jak tvrdí jeho oponenti z řad radikální opozice? Hospodářské noviny připravily stručné shrnutí hlavních bodů, proč se situace může vyvíjet tím či oním směrem.

Pět ruských plusů

Vysoké ceny ropy a plynu.

Ceny ropy a plynu se s vysokou pravděpodobností udrží na špičkové úrovni ještě několik let. Neklid okolo Íránu spolu s rostoucí spotřebou Číny, Indie a dalších zemí třetího světa podle většiny analytiků nedovolí dlouhodobý pokles cen. Příliv dolarů umožňuje vládě Vladimira Putina provádět postupně reformy, modernizovat zemi, zvyšovat sociální výdaje. Příliv peněz v té či oné míře pocítil snad každý občan Ruska.

Umírněná finanční politika

Konzervativní finanční politika, spojená se jménem bývalého ministra pro ekonomický rozvoj a současného ministra financí Alexeje Kudrina, nedovolila projedení příjmů ze surovin bez ohledu na silné tlaky, především ze strany představitelů silového bloku. Stabilizační fond, kam jdou peníze z vyšších cen ropy, má dnes hodnotu více než tří trilionů rublů, jak se nedávno chlubil Vladimir Putin. Před parlamentními a prezidentskými volbami sice vláda finanční disciplínu neudržela (například v lednu zvýšila penze, i když se s tím v rozpočtu nepočítalo), ale celkově se dá říct, že se chovala zodpovědně. Nedařilo se jí zkrotit inflaci, ale velká část pozorovatelů se shoduje, že to nebyla tak docela její vina, hrálo zde roli více faktorů, včetně světové konjunktury na trhu s potravinami.

Stabilita ve společnosti

Putinovi kritici ironicky tvrdí, že ideální stabilita je na hřbitově, ale nelze si nevšimnout, že velká většina Rusů je s vládou Vladimira Putina spokojena. Jak neustále opakuje ruský prezident, za jeho vlády příjmy obyvatelstva rostly tempem 10 - 12 procent, za rok 2007 dokonce o šestnáct procent. "Vy byste takovou vládu nevolili?" ptá se rétoricky. Ať se bude situace vyvíjet jakkoli, důvěra v tandem Putin - Medveděv bude ještě několik let na slušné úrovni.

Potenciál růstu

Rusko má velký potenciál růstu. Jeho surovinové bohatství je obšírné, v posledních letech se obnovuje i průmyslová výroba. Šok let devadesátých, při všech negativech, očistil hospodářství od zjevně nekonkurenceschopných oblastí. Stát nyní investuje do státních korporací, které by se mohly stát páteří průmyslového znovuzrození.

Střední třída

Bez ohledu na to, že stále roste propast mezi nejchudšími a nejbohatšími, se obnovila střední třída. Těžce zasažená finančním krachem roku 1998 nyní znovu narostla. Pozitivním faktorem je, že její představitelé nejsou jen v megapolích typu Moskvy, ale objevují se i v menších regionálních městech.

Pět ruských minusů

Korupce

Úroveň korupce je nesmírně vysoká a podle výzkumů Transparency International se nadále zhoršuje. Prakticky se podařilo zlomit organizovaný zločin a jeho praktiku výpalného, ale na místa mafiánů nastoupili státní úředníci, především ze silových složek. Používají moc státního aparátu pro své obohacení, předěl majetkových poměrů na trhu a podobně. Podle odhadů některých specialistů ruské hospodářství ztrácí kvůli korupci až čtyři procenta HDP ročně.

Absence politického života

Reformy Vladimira Putina vedly de facto k odstranění veřejné politiky a k její záměně za zákulisní boj v Kremlu. Strana Jednotné Rusko začíná čím dál více připomínat KSSS a nehodlá připouštět konkurenci, byť ze strany další Putinovy strany Spravedlivé Rusko. Nesystémová opozice je vytlačena pomocí administrativních způsobů. V případě krize nebudou k dispozici instituce pro demokratické řešení.

Byrokratizace vertikály moci

Vzhledem k tomu, že úroveň centralizace neustále roste, zavírají se postupně možnosti pro rychlé řešení problémů. Všichni jsou ve finále odpovědni Kremlu a bojí se rozhodnout. Konflikty nebo problémy se zamlčují, řešení trvá dlouhé měsíce kvůli potřebě vše "domluvit s Moskvou".

Klesající těžba plynu a ropy

Během konsolidace aktiv Gazpromu a dalších státních společností pokračoval pokles těžby, především plynu. Stará naleziště ze 70. let končí a investice do nových jsou zcela nedostatečné. Při růstu spotřeby v samotném Rusku i při nejoptimističtějších scénářích nedokáže Rusko splnit všechny své exportní závazky. Snaží se díru zalepit pomocí nákupu středoasijského plynu, ale je to velmi riskantní hra. Nedostatek plynu by způsobil těžké škody ruskému průmyslu.

Slabé státní společnosti

V Rusku se masově objevují státní korporace. Jejich původním smyslem bylo dát dohromady státní aktiva ve firmách v těch oblastech, jež se týkající bezpečnosti státu. Tak vznikla třeba letecká státní korporace. V poslední době se však ukazuje, že stát coby vlastník není efektivní, neustále žádá od rozpočtu výrazné dotace. Objevují se zprávy o vysoké míře korupce mezi vrcholným managementem. Sázka na korporace může přivést Rusko k hospodářské stagnaci.

HN_080303_06b_ctk_ap.jpg