Časy, kdy lidé jezdili do Chanty-Mansijského autonomního okruhu za prací, těžit ropu, a pak se vraceli za měsíc do svých rodných měst, jsou pryč. Od 90. let se totiž místní vláda v čele s gubernátorem Alexandrem Filipenkem snaží udržet a získat nové obyvatele. Pro tuto část západní Sibiře, kde se dobývá 80 procent ruského černého zlata a která ruský federální rozpočet zaplňuje z 30 procent, však přinesla tato politika zcela nový úkol: budovat rozsáhlou bytovou, sociální a dopravní infrastrukturu.

"Budovaly se a dále se staví nejen byty a nákupní centra či kongresové haly, ale i veškeré zázemí pro kulturní a sportovní život lidí. Paneláky se tu dříve nestavěly, města proto v posledních letech získávají moderní tvář. Podílejí se na ní světoví architekti, například z Francie či Itálie," říká představitel vlády Chanty-Mansijského okruhu-Jugry v ČR Igor Borisov. Současně je ředitelem zastoupení Chantymansijské banky, která byla vytvořena či spíše transformována vedením gubernie - akcionářem banky, za účelem podpory ekonomických a sociálních projektů.

"Banka patří mezi třicet největších finančních subjektů v Rusku a je největší regionální bankou. Podporuje a financuje ekonomické a sociální projekty v okruhu a naplňuje tak rozhodnutí vlády diverzifikovat hospodářství, zaměřené na těžbu ropy, plynu a dalších surovin," vysvětluje Igor Borisov.

Je proto přirozené, že takový záměr vyvolává poptávku po současných technologiích a strojích. "Potřebujeme závody na zpracování surovin, stavebních materiálů, dřevařské závody, sklárny," říká Igor Borisov, který je jediným zástupcem tohoto bohatého ruského autonomního okruhu a zmíněné banky v zahraničí. V Praze působí od roku 2004 a Česko považuje za okno do Evropské unie. Pro české podnikatele a kraje je toto vystrčené tykadlo okruhu Jugra výzvou. Někteří z nich se jí už chopili.

"Náš okruh jako první v Ruské federaci přechází na digitalizaci televizního vysílání, montáž vysílačů zajišťuje váš podnik Tesla. Třiadevadesát obcí nemá ještě zavedenou elektřinu, ovšem vzhledem k ohromným vzdálenostem není výhodné táhnout k nim elektrické vedení. Řešením jsou kogenerační mobilní jednotky, které dodává firma Tedom. To, co potřebujeme, jsou také mobilní čistírny vody a kanalizace," říká Igor Borisov.

O tom, že okruh Jugra nabízí ohromné příležitosti, svědčí i podepsaný kontrakt na dodávku deseti letadel L 410 společnosti Aircraft Industry z Kunovic, které by se měly využívat na vnitrostátní linkách. A firma Precioza, výrobce lustrů, skleněných figurek a bižuterie, má ve městě Surgut společný podnik. V okruhu je úspěšná i ČKD Nové Energo, která získala zakázku pro rekonstrukci v oblasti energetiky.

"Skutečně se nám podařilo vyvolat zájem českých firem o náš okruh. Možností uplatnění je řada. Uvědomte si, že východní část Uralu je nedotčená infrastrukturou, chybí tu železnice a silnice, což je projekt za 1,5 miliardy USD. Ty se budou muset stavět, neboť východní strana Uralu je plná dosud netěžených nerostných surovin, v oblasti jsou nová ohromná naleziště ropy," říká Igor Borisov. I v tom se mohou uplatnit české firmy, některé z nich již možnosti sondují.

Neméně podstatné je, že okruh Jugra je partnerem Jihomoravského kraje. "Mnozí s námi chtějí spolupracovat, vybíráme si. Hlavní by měl být přínos pro obě strany, ne ideologické proklamace. Proto se příprava smlouvy o spolupráci chystala rok a obě strany se navštívily, nyní již může přinášet ovoce. Například Jugurská státní univerzita a Vysoké učení technické Brno se dohodly na výměně studentů a aspirantů. V Brně bude otevřena nová katedra, zaměřená na studium dobývání ropy. A počátkem března pojede starosta Brna do Nižně Vartovska navazovat spolupráci," uvádí Igor Borisov.

Poukazuje také na výhodnost spolupráce s Českou exportní bankou, což podle něho z obou stran dává garanci financování projektů. "Navíc, prezident naší banky Dmitrij Mezgulin je čestným honorárním konzulem ČR v ChantyMansijském okruhu. I to je pro nás závazek podporovat vzájemné vztahy. A ty se nám za poslední dva roky daří povzbuzovat, i díky kontaktům na Komoru SNS, dříve takové nebyly," dodává Igor Borisov.

 

Základní údaje (2006)

Rozloha: 534,8 tis. km2

Počet obyv.: 1,488 mil. (1 % obyv. RF)

Objem přepraveného zboží (surovin): 1499,9 mld. rublů (1. místo v RF)

Těžba ropy: 275,3 mil. tun (1. místo v RF)

Těžba plynu: 29,1 mld. m3 (2. místo v RF)

Výroba el. energie: 69,8 mld. KWh (1. místo v RF)

Příjmy podniků: 366 631 mil. rublů (2. místo v RF)

Daně do feder. rozpočtu: 780,3 mld. rublů (1. místo v RF)

Investice: 298,4 mld. rublů (2. místo v RF)

Investiční rating: 1B (vysoký potenciál, nízké riziko)

Kreditní rating: BBB (stabilní)

Oficiální vládní webová stránka Chanty-Mansijského okruhu je www.admhmao.ru. Informace o okruhu lze získat i na adrese www.admhmansy.ru, www.hmao.wsnet.ru, www.eduhmao.ru.