Lidé cestující pravidelně po železnici si od víkendu připlatí. České dráhy jim totiž po čtyřech letech zdraží jízdné. Průměrně dvouprocentní zdražení pro ně přichystaly společně s novým jízdním řádem. Platit začne v neděli 10. prosince.
Zákaznické jízdné se bude nově vypočítávat jako třicetiprocentní sleva z takzvaného obyčejného jízdného, a to pro všechna tarifní pásma. Pro trasy nad 41 kilometrů podraží až o 12,5 procenta. Největší zdražení zaznamená cestující u dlouhých jízd nad šest set kilometrů. Zatímco dosud činilo zákaznické jízdné 430 korun, nyní zaplatí lidé 489 korun.
Jestliže budete cestovat na menší vzdálenost, zaplatíte stejně jako doposud a v tarifním pásmu 11 - 15 kilometrů bude nové zákaznické jízdné dokonce levnější. Podle Českých drah by se mělo zdražení zákaznického jízdného dotknout jen menší části cestujících, většina se jich totiž vydává vlakem na kratší cesty. Podle mluvčího ČD Aleše Ondrůje lidé průměrně cestují do vzdálenosti 36 kilometrů.
Síťové a ostatní jízdné, například týdenní nebo měsíční jízdenky, zůstávají stejně drahé jako dosud. Obdobně budou platit i lidé cestující bez slev. Nezdraží ani žákovské jízdné a cena víkendové jízdenky SONE+. Změny nepostihnou ani zpáteční jízdné, které bude stejně jako dosud zlevněné o pět procent.
Příjemným překvapením je, že cenu nezmění ani další sleva, Kilometrická banka. I v příštím roce bude železnice za předplacených 2000 kilometrů vybírat 1400 korun. V minulých letech dráhy Kilometrickou banku zdražovaly o 100 korun.
Jako novinku nabízí České dráhy možnost získat jízdenku mezi dvěma libovolnými krajskými městy už za 140 korun. Za tuto sumu tak můžete projet napříč republikou - z Ostravy až do Karlových Varů.
Nabídka je to nepochybně lákavá. Vždyť podle starého tarifu byste za stejnou cestu zaplatili 396 korun. Má to ale jeden háček - získat výhodné jízdné není zrovna snadné.
Jízdenku si může cestující koupit pouze na internetu, v pokladnách Českých drah tato služba není možná. Nová služba pod názvem eLiška je navíc dostupná pouze držitelům čipových In-karet/Rail plus.
Limitována je i nabídka jízdenek, počet míst za sníženou cenu je omezený. Jízdenka platí pouze ve druhé třídě a cestující musí jet po nejkratší trase. Pokud byste chtěli jet pendolinem, musíte si také koupit místenku v ceně 86 korun.

Novinky v tarifech Českých drah od 10. 12.
- sjednocení výpočtu slevy na zákaznické jízdné, které bude činit vždy 30 procent z tzv. obyčejného jízdného
- při cestě delší než 40 kilometrů zdraží zákaznické jízdné až o 12,5 procenta, u kratších cest se cena zákaznického jízdného nemění
- jízdenka eLiška umožní cestovat mezi dvěma libovolnými krajskými městy v ČR za 140 korun
- u víkendových jízdenek SONE+ (pro pět osob, maximálně dvě starší 15 let) mohou cestující za 360 korun využít nově i vlaky IC, EC a SC, musí si ale navíc zakoupit místenku
Zdroj: ČD
Související