Novým prezidentem ho Rusové zvolí až v neděli. Už včera ale první vicepremiér Dmitrij Medveděv absolvoval diplomatickou premiéru - jako muž, který by se měl zásadně podílet na podobě zahraničního kurzu Moskvy.

Zaletěl do Bělehradu, aby srbskému vedení potvrdil, že ani pod novým šéfem se nezmění postoj Kremlu k nezávislosti Kosova.

"Moje krátká návštěva má především vyjádřit podporu Srbsku na pozadí nezákonných kroků - jednostranného uznání Kosova," prohlásil Medveděv na adresu zemí, které nezpochybňují samostatnost bývalé srbské provincie.

Odměna za podporu

"Vycházíme z toho, že Srbsko je jednotný stát, jehož jurisdikce se vztahuje na celé území. Vyhlášení kosovské nezávislosti ničí systém mezinárodního práva a bezpečnosti, které lidstvo budovalo přes sto let," tvrdí ruský vicepremiér.

Upozornil navíc, že nezávislost, kterou kosovský parlament odhlasoval 17. února, může mít dalekosáhlejší geopolitické následky.

"Toto rozhodnutí se promítne v jiných regionech, kde jsou akutní problémy se statusem oddělených území," řekl - v odkazu na oblasti v postsovětských republikách, které také aspirují na nezávislost.

Medveděv se sešel s prozápadním prezidentem Borisem Tadičem a nacionalisticky zaměřeným premiérem Vojislavem Koštunicou. S ním byl i u slavnostního podpisu memoranda o výstavbě srbské části plynovodu South Stream, projektu v hodnotě 10 miliard eur, na němž se podílejí ruský Gazprom a italská Eni.

Bělehrad výměnou za účast na tomto podniku umožní Gazpromu, aby koupil kontrolní podíl v srbské monopolní ropné společnosti. "Jde zjevně o politicky motivovanou dohodu, jíž Srbsko děkuje Rusku za podporu v otázce Kosova," píše agentura Reuters.

Bělehrad se o ně postará

Koštunica po setkání s Medveděvem řekl, že jeho vláda nemíní normalizovat vztahy se státy, které Kosovo uznaly. A zdůraznil, že Bělehrad má v úmyslu ovládat ty části Kosova, kde žijí "občané loajální" vůči Srbsku. "Uděláme vše, abychom tam uplatnili svou jurisdikci," řekl premiér.

Srbský ministr pro Kosovo Slobodan Samardžić včera navštívil menšinovou komunitu na severu a slíbil, že se jí Bělehrad postará o pracovní příležitosti, vzdělání a rozvoj infrastruktury.

Při cestě, kterou kosovská vláda označila za provokaci, se setkal i s vedoucím mise OSN Joachimem Rückerem. "Přímá nebo nepřímá podpora násilí je naprosto nepřijatelná," varoval Rücker Samardžiče, který minulý týden prohlásil, že útoky srbských demonstrantů na kosovské hraniční přechody byly oprávněné.

Včera ministr ujistil, že Bělehrad bude usilovat o klid v srbských oblastech Kosova a přesvědčovat obyvatele, aby spolupracovali s OSN. "Spojené národy ale musí mít na paměti, že násilí vůči mezinárodnímu právu plodí násilí," poznamenal Samardžić.

I jemu v pondělí generální tajemník NATO a vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku vzkázali, že obě instituce mají právo udržovat pořádek v celém Kosovu, tedy i v srbských enklávách - s pomocí alianční mise K-FOR a týmu odborníků, který se chystá vyslat unie.

Kosovští Srbové plánovanou misi EULUX odmítají a včera, při další demonstraci v Kosovské Mitrovici, pálili unijní vlajky.

Více na www.iHNed.cz/rusko

080226_06.jpg