Cena mědi přesáhla historické maximum

Cena mědi včera na Londýnské burze kovů pokořila hranici šesti tisíc dolarů za tunu. Stalo se tak poprvé v historii, uvedla agentura ČTK.
Kvůli silnému růstu globální ekonomiky se ale zvyšuje i zájem o další kovy, včetně hliníku nebo zinku. Na mnohaletých maximech je také zlato a stříbro. Cenu kovů podle obchodníků ženou vzhůru pokračující nákupy ze strany velkých investičních fondů, které se obávají jeho nedostatku.
Měď v posledních dnech láme jeden cenový rekord za druhým, od roku 2002 se její cena zvýšila čtyřnásobně. Včera v pět hodin odpoledne se pohybovala na 5 961 dolarech za tunu. Pokračující růst cen kovu je mimo jiné reakcí na pondělní zprávu, podle které mexická těžební společnost Grupo Mexico kvůli stávkám vyhlásila tzv. stav "force majeure" u třech svých dolů na měď. Force majeure znamená nemožnost plnit závazky z důvodu zásahu vyšší mocí.
Světová poptávka po mědi může v letošním roce stoupnout až o šest procent, což je více než bylo předpokládáno. Odhadovalo se zvýšení o 5,7 procenta.
Nečekaně nahoru může jít především poptávka v Evropě. "Jedná se o obecný nedostatek kovů a je třeba vyhledat nová naleziště," říká Colin Bird, výkonný ředitel Jubilee Platinum. "Tento problém ovšem nemá rychlé řešení," dodává. Měď se používá především ve stavebnictví a elektrotechnice.
Největší prospěch ze vzrůstajících cen kovů mají přirozeně těžařské společnosti. Akcie největšího indického producenta mědi a zinku, společnosti Vedanta Resources, se vyšplhaly k rekordní hodnotě 27,45 dolaru poté, co firma včera oznámila zvýšení produkce obou kovů. Rostly i ceny akcií těžařských společností BHP Billiton a Rio Tinto Group.
Vedle cen mědi stoupají i ceny ostatních kovů.
Zinek během včerejšího dne vzrostl až na rekordních 2 985 dolarů za tunu, odpoledne stála tuna zinku 3019 dolarů. Stříbro se vyšplhalo na nové 23leté maximum, byla až na 13,01 dolaru. Hliník zdražil o 34 dolarů a dostal se na 2617 dolarů za tunu.
(čtk, bloomberg, hej)