Plyn: trh se otevírá, ale pomalu


Gazprom se tlačí na český trh přes německé a rakouské firmy
České zákony liberalizaci v plynárenství zatím spíš brzdí

Strnulý český plynárenský trh, jemuž i přes formální liberalizaci stále vládne RWE Transgas, se dal do pohybu. Ceny plynu to ale bude tlačit dolů jen velmi pozvolně.
Mocná pozice německým kapitálem ovládaného Transgasu se však začíná otřásat, nahlodává ji konkurence. Na otevření přepravních sítí Transgasu tlačí Brusel. Státní úřady, jež mají chránit zákazníky před důsledky monopolu, začínají praktiky Transgasu postihovat. A k tomu všemu chce ruský plynárenský gigant Gazprom zvýšit v Evropě odbyt, protože jinde jeho prodej klesá. Gazprom už zahájil prostřednictvím spřízněných obchodních firem razantní nástup na evropský trh. Včetně Česka.
První vlaštovka nové strategie Gazpromu už přiletěla na Moravu letos v lednu. Firma Wingas z německé obchodní skupiny kontrolované Gazpromem začala prodávat plyn firmě Vetropack Moravia Glass. Výrobce lahví z Kyjova odmítl cenový diktát Transgasu a uspořádal soutěž na dodavatele. "Oslovili jsme asi 40 obchodníků z Česka, Německa, Rakouska i Slovenska. Vyhrál Wingas a díky tomu, že je levnější než Transgas, šetříme ročně milióny korun," říká Jaroslav Mikliš z Vetropacku.
Další vyslanec Gazpromu se představil minulý týden v Praze Firma Vemex, ovládaná německými a rakouskými firmami spřízněnými s Gazpromem, chce u nás také začít prodávat ruský plyn. "Budeme levnější než Transgas," říká její šéf Vladimír Jermakov.
Tyto firmy ale musí vyřešit zásadní problém: dostat se do přepravních sítí. Ty patří dceřiné firmě Transgasu, RWE Transgas Net. Podle zákona musí Transgas své plynovody konkurenci zpřístupnit. Zákon ale nepamatuje na zásobníky plynu, bez nichž se dodavatelé neobejdou, či na koncové předávací body, kde plyn přebírá zákazník. "O vstupu do sítí jednáme s Transgasem i se státem, oba k tomu přistupují velmi konstruktivně, vyřešíme to," ujišťuje Hugo Kysilka, viceprezident Vemexu.
Jak Vemex, tak Wingas navíc mohou využít i zásobníky, jež vlastní jejich majitelé v Rakousku či v Německu. O zásobníky by ostatně v budoucnu už nemusela být taková nouze: zcela nový zásobník plynu se totiž chystá na jižní Moravě budovat plynárenská firma SPP, patřící do impéria českého podnikatele Karla Komárka.
Mluvčí RWE Transgas Net Eva Sitingerová potvrdila, že o využití přepravních cest Transgasu žádá v této chvíli hned několik dalších obchodníků.
Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina ovšem varuje, že liberalizace plynárenství má vážný zádrhel. Transgas má uzavřené dvacetileté smlouvy na odběr plynu v Rusku a Norsku, podle nichž musí objemy sjednané do roku 2013 zaplatit, i kdyby pro ně neměl doma odbyt. "Podle evropské direktivy stát musí nahradit Transgasu ztráty, které by mu vznikly z těchto smluv po nástupu konkurence. To by Transgas mohl kompenzovat jedině promítnutím do cen. A to prostě nemůže stát připustit," řekl Pecina.


Co nahlodává monopol Transgasu

Gazprom - ruská plynárenská firma chce prodávat v Evropě víc plynu, hledá nové odběratele.
Vemex - česko-ruská firma navázaná na Gazprom, chystá se do Česka dovážet plyn.
Skupina Karla Komárka - vlastní zásobníky plynu, chce stavět další, těží plyn ve vlastním ložisku v Pákistánu.
Wingaz - první skutečný dovozce do Česka, má zatím jediného klienta.
Evropská komise - tlačí na otevření přepravních sítí pro konkurenci Transgasu.