Pecina: Pokuta hrozí RWE dál

Plynárenská společnost RWE Transgas zčásti přijala výhrady Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle něhož zneužívá monopolního postavení a prodává příliš drahý plyn. Jenomže pro nápravu neudělala dost, takže jí dál hrozí až devadesátimiliónová pokuta.
Tak alespoň hodnotí situaci Martin Pecina, předseda antimonopolního úřadu, který už před měsícem uzavřel vyšetřování obchodních praktik RWE Transgasu a nařídil mu, aby odstranil vady ze svých loňských smluv s odběrateli.
"Vydali jsme rozhodnutí v podobě statement of objection - tedy řekli jsme, co nám vadí, a Transgas měl přijmout závazky k nápravě. Kdyby byly dostatečné, zastavili bychom správní řízení. To se ale nestalo," řekl včera HN Pecina.
Antimonopolní úřad vytkl Transgasu tři věci: Vadí mu, že prodává plyn za jiných podmínek firmám ze své vlastní skupiny, a za jiných ostatním odběratelům. Dále, že brání regionálním distribučním firmám nabízet plyn mimo vymezené území. A konečně, že Transgas do svých cen započetl neoprávněné náklady.
RWE Transgas některé výhrady uznal. "Jsme připraveni nabídnout na příští období oběma distribučním společnostem, které nepatří do naší skupiny, obdobné podmínky, jako mají naši distributoři," řekl mluvčí Transgasu Martin Chalupský. Dodal, že Transgas připravil model, podle něhož by kterákoliv distribuční společnost mohla prodávat plyn kdekoliv v České republice. Třetí výtce se ale Transgas brání. "Cenová kontrola patří do kompetence Energetického regulačního úřadu. Ten nás kontroluje, vyčkejme na jeho závěr," říká Chalupský.
Právě s touto reakcí je Pecina nespokojen. "V některých bodech RWE Transgas navrhl opatření, která by mohla být dobrá. Jsou ale formulována příliš obecně a zatím nic z nich neplatí. O cenových korekcích Transgas odmítá diskutovat úplně. Jako celek je tedy jejich reakce nedostatečná," řekl a dodal, že antimonopolní úřad správní řízení proti Transgasu rozhodně nezruší. Další šanci na nápravu už firma nedostane.
Ve hře tak stále zůstává postih. "Přinejmenším přichází v úvahu zákaz protisoutěžního jednání," řekl Pecina, nevyloučil však ani pokutu. Ta by podle jeho předchozích vyjádření mohla dosáhnout až 90 miliónů korun.
Kromě antimonopolního úřadu vyšetřuje nyní cenovou politiku Transgasu a jeho šesti dceřiných distribučních firem vůči velkým firmám, které nechránila cenová regulace, také Energetický regulační úřad.
Šetření není ukončeno, místopředseda úřadu Blahoslav Němeček proto zatím nechce o závěrech mluvit. "Nicméně předpokládám, že nakonec bude s některými společnostmi zahájeno řízení o udělení pokuty," řekl Němeček HN.


Potíže Transgasu s českými úřady


Energetický regulační úřad

Šetří od loňského října ceny, jež RWE Transgas a jeho dceřiné distribuční firmy žádaly loni od tří desítek odběratelů, nechráněných cenovou regulací. Šetření není skončeno.


Antimonopolní úřad

Došel k závěru, že RWE Transgas zneužíval monopolního postavení (firma ovládá 83 procent trhu) a brání konkurenci. Transgas podle šéfa antimonopolního úřadu nepřikročil k nápravě a čeká jej trest.

Související