Nový šéf začne porcovat Unipetrol


Belgičan Francoise Vleugels se včera stal novým šéfem skupiny Unipetrol. Do čela firmy ho jmenovalo představenstvo firmy ovládané polským majitelem PKN Orlen.
Sedmapadesátiletý Vleugels tak nahradil Marka Mroczkowského, který coby místopředseda představenstva prozatímně vedl Unipetrol od loňského září, kdy z vedoucí pozice odešel do Čepra Pavel Švarc.
Poláci neponechali nic náhodě. Nového šéfa Unipetrolu vybírala renomovaná mezinárodní agentura, výběrového řízení se zúčastnily desítky zájemců, nejen ze střední Evropy.
"Vleugels na mne osobně udělal velmi příznivý dojem," prohlásil bez dalších podrobností místopředseda dozorčí rady Unipetrolu a někdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.
Vleugels, absolvent Katolické univerzity v belgické Lovani - oboru analytické chemie, má více než dvacetiletou praxi v petrochemickém průmyslu. Zodpovídal za fungování několika průmyslových podniků a jejich obchodní činnost a v Česku není nováčkem.
Působil dosud ve firmách jako Eastman Chemical Company a Hexion Speciality Chemicals, které se u nás vystřídaly ve vlastnictví někdejších Chemických závodů Sokolov.
Ještě jako prezident amerického Eastmanu pro Evropu, Blízký východ a Afriku podepisoval v roce 1999 smlouvu o koupi státního podílu v sokolovské chemičce. Přímo v Česku působí od roku 2003, předloni se zde na zámku v Jemništi oženil.

Začne dělení skupiny

V čele Unipetrolu bude mít manažer několik hlavních úkolů. Předně bude muset skupinu přeorganizovat, přitom bude prodávat některé firmy. Nejdříve jde o Spolanu a Kaučuk.
Unipetrol, pod který spadají například vysoce ziskový Chemopetrol, Spolana či Kaučuk, ale i ztrátová Benzina či Paramo, je jednou z klíčových firem Orlenu. Unipetrol loni utržil necelých 106 miliard a pro Poláky, kterým loni vydělal skoro 3,5 miliardy čistého zisku, má především cenu jeho rafinérie a síť čerpacích stanic. Tento byznys chtějí v rámci nově upravené strategie intenzívně rozvíjet.
Minoritní akcionáři vstup člověka "zvenčí" vítají. "Vleugels není zatížen vztahy z minulosti, například mezi dcerami Unipetrolu a Agrofertem. Očekávám, že pročistí podnikové vztahy v holdingu. A zajistí, aby firmy, jako je Kaučuk nebo Spolana, byly prodány za objektivní cenu," vyjádřil se na adresu nového šéfa mluvčí Sdružení minoritních akcionářů Unipetrolu Martin Beneš.
Vleugels přichází do čela Unipetrolu pár dní poté, co své ohrožené křeslo uhájil generální ředitel mateřského Orlenu Igor Chalupec. Tomu nynější konzervativní polská vláda vytýkala neúspěch v některých plánovaných akvizicích a horší než očekávané loňské výsledky koncernu.
Sedmičlenná dozorčí rada PKN, kde pět postů ovládá polská vláda, nakonec Chalupce neodvolala, podle neoficiálních informací sehrálo roli, že si premiér Marcinkiewicz vzal k srdci hlasy analytiků, kteří bezvýhradně věří Chalupcovi. Část jich dokonce tvrdí, že to je nejlepší prezident v historii společnosti a jeho odchod by byl velmi špatně přijat řadou burzovních investorů.

Spor s Babišem pokračuje

Chalupec loni odmítl pro Orlen dříve dohodnuté a dnes nevýhodné podmínky prodeje Kaučuku a dalších aktiv Unipetrolu do rukou Agrofertu Andreje Babiše.
Agrofert proto vyžaduje od Orlenu již dvě smluvní pokuty v celkové výši okolo čtyř a půl miliardy korun.
Firmy se kvůli prodeji částí Unipetrolu přou už řadu měsíců. Nový management Orlenu po privatizaci neskrýval, že smlouvy uzavřené bývalým vedením firmy nejsou pro polský koncern výhodné.
Navíc Unipetrol zase podal žalobu na neplatnost smluv o převodu akcií ve firmách Agrobohemie a Aliachem na společnost Deza, kterou prostřednictvím další firmy vlastní Agrofert. Podle Unipetrolu trpí dokumenty závažnými právními vadami a jsou v rozporu s obvyklými obchodními zvyklostmi.
Orlen ovládá Unipetrol od loňského května, kdy polský koncern v čele s Chalupcem převzal 63 procent státních akcií za 14,6 miliardy korun.