Pověstné "zlaté české ručičky" nyní nahrazuje "zlatý český mozek". Stále více světových technologických firem spoléhá na české experty a přesouvá sem svá vývojová či analytická centra.

Jako poslední se nechala Prahou zlákat internetová společnost eBay, která provozuje stejnojmennou internetovou aukční síň s 276 miliony uživateli po celém světě.

V Praze chce firma otevřít své marketingové a analytické centrum. Ještě do konce letošního roku by v něm mělo najít práci dvacet specialistů, především analytiků a odborníků na marketing. Pražský tým má spolupracovat s jednotlivými zeměmi v regionu například na tvorbě on-line kampaní, testování či monitoringu.

"Prahu jsme si vybrali proto, že je zde velká koncentrace vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří mají jak dobré jazykové znalosti, tak celosvětový rozhled. To je jasně patrné i z faktu, že si i jiné nadnárodní korporace a společnosti orientované na technologie vybraly k vybudování svých operačních středisek právě toto místo," říká Wendy Jones, viceprezidentka eBay.

Výhodou pro nové centrum je, že může využívat i stávající infrastrukturu dceřiné společnosti Skype, která své české zastoupení otevřela už loni v létě a poskytla práci třiceti vývojářům.

Ti mají na starosti vývoj programu, který využívá více než 196 milionů uživatelů Skype po celém světě.

Centrální IT mozek Evropy

Právě estonský Skype si Česko vybral z dvanácti evropských zemí. Vítězná Praha se tak loni stala druhým největším vývojovým centrem Skype na světě.

"Čeští programátoři patří mezi nejlepší na světě," říká šéf nové tuzemské pobočky Skype Philippe Bernard. Dobrou pověst českých vývojářů potvrzuje i David M. Cote, generální ředitel amerického Honeywellu.

"České technické univerzity jsou na špičkové úrovni. Studenty tu navíc matematika a fyzika baví," dodává Cote. Jeho firma má v Česku vývojová střediska hned dvě, a to v Praze i v Brně. Svá centra sloužící celé firmě v Česku mají i další světové firmy, jako například Google, Hewlett-Packard, Sun Microsystems, IBM, Logica, ale třeba i mediální koncern Walt Disney, který vyvíjí v pražské pobočce hry pro mobilní telefony.

Podniky tak spolu se zajímavě placenou prací přinášejí i vysoké investice. Sun Microsystems například investoval do technologického vybavení svého pražského střediska, kde chce zaměstnat přes dvě stovky vývojářů, 253 milionů korun.

Oboustranně se vyplácí i spojení s vysokými školami. V Brně vyrostl v těsném sousedství Vysokého učení technického Technologický park, v němž si mladé mozky odchytávají světové firmy.

"Možná to bude neskromné, ale v České republice nic podobného není, a jestli ano, pak je to teprve v zárodcích. A je otázka, jestli bychom podobné místo našli v rámci celé střední Evropy," chlubí se rektor brněnské techniky Karel Rais.

Stále chybí specialisté

Programátoři jsou ale i tak v Česku stále nedostatkovým zbožím. Podle firem totiž tuzemské univerzity opouští každoročně o polovinu absolventů méně, než trh potřebuje. Podle studie agentury IDC se v současné době živí počítači 154 tisíc lidí. Do tří let by jich mělo přibýt dalších čtyřicet tisíc.

Firmy proto zakládají vlastní univerzity, jako například Unicorn College. Analytici IDC navíc tvrdí, že by v Česku mělo do tří let vzniknout 700 nových IT firem.


Velcí internetoví hráči, kteří vyvíjejí své služby v Česku

Google
Světová jednička ve vyhledávání na internetu otevřela svou českou pobočku už ke konci roku 2006. Během prvních jedenácti měsíců svého působení se programátorům podařilo přeložit do češtiny jedenáct služeb vyhledávače a Google už nyní konkuruje největšímu tuzemskému portálu Seznam.cz.
Skype
Estonská firma otevřela své druhé největší vývojové centrum v Evropě v polovině loňského roku. Chce zde zaměstnávat třicítku programátorů, kteří se budou starat o vývoj samotného komunikačního programu. Těchto třicet nově vzniklých pracovních míst v Praze představuje pětinu ze 150 programátorů, kteří pro firmu globálně v oblasti vývoje pracují.
eBay
Do konce letošního roku by v eBay centru mělo najít práci dvacet specialistů s dvou- až tříletou praxí. Největší internetová aukční síň má zájem především o analytiky a odborníky z oblasti marketingu. Pražský tým by měl následně poskytovat podporu pro mezinárodní marketingové operace firmy a pro obchody uzavřené v Evropě a Asii. Zároveň by měla být z Prahy zajišťována podpora při tvorbě on-line kampaní, testování či monitoringu.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru