Polsko mění šéfy, pocítí to Unipetrol


O místo jde řediteli PKN Orlen Chalupcovi
Nahradí ho šéf Unipetrolu?
Šéfům polského petrochemického gigantu PKN Orlen, jenž od loňska vlastní i český Unipetrol, se třese půda pod nohama. O post hraje také Igor Chalupec, hlavní muž Orlenu, jedné z největších středoevropských firem s třistamiliardovými tržbami. Zástupci polské vlády v dozorčí radě Orlenu dnes hodlají vyměnit část představenstva. Pokračují v čistce, již nový kabinet provádí ve vedení desítek státních firem.
Polská i další média přitom spekulují, že po pouhém jedenapůlletém působení v čele firmy může skončit i Chalupec. Změny se tak mohou dotknout i Unipetrolu, kde Chalupec změnil většinu vedení.
Místo něj je kandidátem na nového generálního ředitele a předsedu představenstva například Marek Mroczkowski, dosavadní šéf Unipetrolu.

Výsledky firmy jsou dobré

Kromě Mroczkowského tipují za případného Chalupcova nástupce i nynějšího ředitele výroby PKN Czes#179#awa Bugaje či Krzysztofa Kluzeka, bývalého viceprezidenta Orlenu. Chalupec má přitom pověst schopného byznysmana, vždyť zatím zvládá firmu s obratem 320 miliard korun a devadesátkou přidružených společností. Nemusí ho však zachránit ani fakt, že firma loni dosáhla zisku přes třicet pět miliard korun.
O výměně vedení Orlenu se v Polsku hovoří už několik měsíců. Nynější konzervativní vláda mu vytýká pokles prodeje, nižší zisk na sklonku loňského roku či skluz v plánovaných investicích - uvedl polský deník Gazeta Wyborcza.
Představitelé Orlenu ani Unipetrolu včera možné změny a jejich důsledky nekomentovali. "Vyjádříme se v pátek," vzkázal mluvčí Orlenu David Piekarz. "Jde o spekulace, k tomu se nebudeme vyjadřovat," uvedl mluvčí Unipetrolu Arne Kejdana.
Tuzemští analytici zásadní ekonomické důvody pro změnu ve vedení polské společnosti nevidí. "Orlen se solidně rozjel na akciových trzích. Možná se Chalupcovi dá vytknout, že od nákupu Unipetrolu neprovedli jinou akvizici," říká analytik Cyrrus Jan Procházka. "Hospodaří dobře, za debatou je spíše politika," soudí Petr Hlinomaz z BH Securities.

Chalupec versus Agrofert

Orlen se do politiky zapletl už loni, kdy polští poslanci začali prošetřovat údajnou korupci při privatizaci Unipetrolu. Ten Orlen koupil za 14,5 miliard korun. V Polsku se před tamními volbami rozpoutala aféra, jež přešla i do Česka. Postupně však utichla, aniž by se podezření prokázalo.
V kauze figuroval například i majitel české agrochemické firmy Agrofert Andrej Babiš. Ten měl podle smlouvy s bývalým vedením Orlenu - před nástupem Chalupce - získat po privatizaci Unipetrolu některé jeho podniky. Chalupec pak ale smlouvy zrušil. Agrofert proto s Orlenem vede arbitráž, požaduje odškodnění nejméně dvě miliardy korun. Odhadovat, jak případné změny ve vedení polské firmy dopadnou na český trh či spor s Agrofertem, experti zatím považují za předčasné. "Nám to nepřísluší komentovat," konstatuje i Babiš.