Daňové prázdniny jsou nad úspory rozpočtu

Ekonomické reformy ODS po volbách budou tak rozsáhlé, že strana musí rezignovat na boj proti schodku veřejných financí.
"Hovořit o rychlejším snižování deficitu je nesmysl," komentoval předseda občanských demokratů Mirek Topolánek výhled stínového ministra financí Vlastimila Tlustého. Ten očekává, že dluh rozpočtu v příštím roce vyroste téměř o dvacet miliard a ještě v roce 2010 se bude blížit padesáti miliardám.
"Předpokládáme, že ekonomika poroste mezi šesti a sedmi a půl procenty," vysvětluje jeden z hlavních předpokladů prognózy Tlustý. Tím se příjem státní pokladny může ročně zvyšovat nejméně o padesát miliard, které budou využity především k zavedení rovné daně, daňových prázdnin pro živnostníky a nastartování penzijní reformy.
ODS je ve svém předvolebním výhledu optimističtější než Česká národní banka. Experti ČNB naposledy zveřejnili údaje na rok 2007, kdy růst HDP odhadují na 4,3 procenta.
Jako ODS nejsou optimističtí ani sociální demokraté, kteří ve volebním programu počítají pouze s tím, že ekonomika neporoste méně než o pět procent. Podle expertů ČSSD ani rychlý ekonomický růst nezaplatí výpadky, které způsobí ODS, až sníží všechny daně na patnáct procent: "Je to experimentální systém, který nemá žádná země západní Evropy. Nebezpečný je i proto, že hrozí výpadek rozpočtových příjmů ve výši 200 miliard korun," tvrdí vicepremiér Jiří Havel.
Tlustý však vysvětlil, že reformy sníží nezaměstnanost, odstraní šedou ekonomiku a nastartují rychlejší růst do té míry, že se všechny náklady nakonec zaplatí.

Svoboda i bezpečný příjem

Topolánek a Tlustý představili definitivní verzi svých plánů na včerejší tiskové konferenci. Účastnil se jí i analytik společnosti PPF Pavel Kohout, který ekonomický program ODS koordinuje. Občanští demokraté slíbili, že podpoří především lidi s podprůměrnými příjmy. Řada z nich opět otevře živnosti, kterých se zbavili pod tlakem státní byrokracie - ODS jim kromě nižších daní z příjmu nabízí roční daňové prázdniny, zrušení minimální daně a stropy na zdravotní i sociální pojištění.
Investory přilákají nejen nižší daně, ale hlavně pokles odvodů pojistného za zaměstnance - ze současné třetiny na čtvrtinu celkových mzdových nákladů. Část pojistného na důchod si budou platit dobrovolně sami zaměstnanci.
Budou zrušeny dosavadní sociální dávky, ODS však každému z občanů zaručí příjem nejméně šest tisíc korun měsíčně, zhruba polovinu dostanou také děti. Například pro čtyřčlennou rodinu by osmnáctitisícová částka byla vyšší, než jedenáctitisícové životní minimum, které prosadila současná vláda (chudá rodina ovšem dnes má navíc nárok na podporu na bydlení a ODS by státní dávky zdanila).

Jen s českým občanstvím

S růstem příjmu by se dávka zaměstnancům snižovala, ale pomalejším tempem. Například ještě při platu deset tisíc by dosahovala čtyř a půl tisíce. "Tím také chráníme zdejší zaměstnance před zahraniční konkurencí. Pracovníci bez českého občanství by nárok na dávku neměli," zdůrazňuje Tlustý. Věcné záměry zákonů už existují. Pokud strana vyhraje volby, začnou platit od ledna 2007.
Podle expertů odborové centrály by reformy až o 100 miliard ročně mohly podražit sociální systém.