T602: počátek české e-expanze

Naučili jsme lidi na počítači psát, naučíme je i elektronicky podepisovat, říká s oblibou předseda představenstva Software602 Richard Kaucký, jeden z autorů dnes již legendárního textového editoru T602.
Česká firma Software602 je důkazem, jak lze uspět v tvrdé světové konkurenci informačních technologií. "Šestsetdvojka" je tradičním dodavatelem programového vybavení a letos slaví již patnáctileté výročí existence.
Byla založena na začátku roku 1991 autory známého textového editoru Text602, v roce 1993 ustavila dceřinou společnost na Slovensku a v roce 1997 začala prodávat software ve Spojených státech. Vznikem floridské pobočky Software602 Inc. započaly dodávky lokalizovaných verzí produktů a čeští programátoři se jimi prosadili na trzích více než 80 zemí světa.
"Naším cílem není v prvé řadě prodat hromady krabic s kancelářským softwarem, ale především pomáhat modernizaci firem, úřadů a jejich procesů," vysvětluje Kaucký. K tomu směřuje i postupná proměna produktů.

Formulářová revoluce

Firma hledala další cesty k rozvoji. A našla je. Pozornost zaměřila na veřejnou správu. Konkrétně na místa, kde zadrhává komunikace mezi podnikatelem, občanem a státem. Před nedávnem se proto pustila do dalšího strategického oboru: programování v XML. Tento univerzální jazyk totiž usnadňuje komunikaci různých systémů, které spolu dřív "nemluvily".
Na této technologii XML je postaven další produkt - elektronické formuláře. Cílem je maximálně zjednodušit a zlevnit sběr dat. "Základní premisou všeho je, že vyplněný formulář zůstává od začátku do konce souborem.
Uživatel jej vyplní ve zdarma distribuovaném programu, nechá si jej zkontrolovat, uloží a odešle tam, kde ho potřebují," vysvětluje Richard Kaucký.
Systém XML formulářů stojí za úspěšnými kontrakty v oblasti služeb, které poskytuje veřejná správa občanům. Podnikatelé mohou například elektronicky podávat prostřednictvím Portálu veřejné správy (http://portal.gov.cz) hlášení pro Českou správu sociálního zabezpečení. Formuláře významně zjednodušily a zpřehlednily zadávání veřejných zakázek. Ministerstvo průmyslu a obchodu sbírá prostřednictvím formulářů statistická data. Před spuštěním je formulářový portál Ústavu zdravotních informací...

Daňové formuláře

Každý, kdo má za týden odevzdat daňové přiznání a je "ve skluzu", ale ocení jinou letošní novinku: elektronický daňový formulář.
Společnost totiž připravila jednoduché a bezchybné formuláře pro podávání daňových přiznání. Každý daňový poplatník (jak živnostník, OSVČ, tak i zaměstnanec) si je může zdarma a bez jakékoliv registrace vyzkoušet na adrese www.602.cz/dane.

Přelomový rok: 2005

V roce 2005 firma zaznamenala meziroční nárůst o pět procent na zhruba 121 miliónů korun. To vše s 60 zaměstnanci. Nástup popsané technologie a úspěšný prodej kancelářských balíků si ale žádá další pracovní síly. Firma roste.
Společnost se v loňském roce také po několika letech vrátila na veletrh informačních technologií Invex. Interaktivní formuláře byly jedním z největších taháků a mnoho odborníků jejich představení označilo jako zlomovou událost v získávání informací v rámci podnikové sítě přes internet.
"V době, kdy se dynamicky rozvíjí používání elektronického podpisu, je používání XML formulářů jen logickým milníkem, ke kterému postupně přichází řada organizací i firem," uvedl obchodní ředitel Pavel Nemrava.

Podrobné výplatní pásky

Horkou novinkou z dílny Software602 je formulář alternativní výplatní pásky. Každý podnikatel může díky jednoduchému programu svým zaměstnancům předložit kromě oficiální pásky také její verzi, ve které jsou uvedeny veškeré náklady spojené s platem.
Všichni si tedy mohou udělat přehled o tom, kolik tvoří celá hrubá částka na mzdu, a kolik jim ve skutečnosti zůstane po zdanění a povinných odvodech.
"Je to náš příspěvek do debaty o vztahu občana a státu, podporou projektu alternativní výplatní pásky jsme chtěli ukázat, jak mohou technologie pomáhat občanům i firmám," uzavírá Richard Kaucký.

Související