Do vedení Českých drah přišel s platností od února Petr Moravec (44), dosavadní generální ředitel konkurenční firmy Veolia Transport. Moravec se stal náměstkem pro osobní dopravu a ve funkci střídá Jiřího Koláře (45), který přešel na nově zřízenou pozici náměstka pro provoz. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných na webových stránkách drah.

Moravec proslul jako kritik Českých drah i ministerstva dopravy, které podle něj bránily vstupu konkurence na českou železnici. Jako šéf Veolia Transport chtěl přivést na české koleje první soukromé rychlíkové spoje, a konkurovat tak Českým drahám. Záměr se ale dosud nezdařil, protože ministerstvo nevypsalo na provoz vlaků tendr.

"Zajímá mne podílet se na tak významné společenské objednávce, jako je vznik samostatné dceřiné společnosti ČD osobní doprava. Je to výzva, které se nedá odolat," uvedl na stránkách ČD Moravec, který byl šéfem Veolia Transport od roku 2004.

Jeho příchod zřejmě souvisí se změnou generálního ředitele. Dosavadní šéf Josef Bazala řídí od 1. února novou dceřinou společnost ČD Cargo a vystřídal ho Petr Žaluda. Ministerstvo dopravy počítá s tím, že v budoucnu stejně jako cargo do samostatné firmy oddělí i osobní dopravu.

Související