Největší obchodník s cennými papíry Merrill Lynch vyplatil za loňský rok svému výkonnému řediteli Stanleymu O'Nealovi 35,5 miliónu dolarů. Jeho plat se zvedl o desetinu oproti předchozímu roku a řadí ho tak za Henryho Paulsona z investiční banky Goldman Sachs. Paulson v témže roce vydělal 38,3 miliónu dolarů.
Částka, kterou O'Neal obdržel, zahrnuje sedmisettisícový plat a bonus ve výši 34,3 miliónu. Ten obsahuje 20,2 miliónu v akciích s omezenou obchodovatelností, zbytek je v hotovosti. Růst platu O'Neala i dalších šéfů z branže odráží šplhající zisky investičních bank.

Špička ve svém oboru
O'Neal vystudoval Harvardskou univerzitu. Po studiích působil ve společnosti General Motors. V roce 1986 začala jeho kariéra v Merrill Lynch, kde prošel řadou pozic, než byl v dubnu roku 2003 zvolen výkonným ředitelem.
Poté, co zrušil takřka 25 tisíc pracovních míst, dokázal, že zvládne víc než pouze krátit náklady. Pod jeho vedením zaznamenala firma v posledních třech letech největší zisky. Aby udržel příjmy na vysoké úrovni, snažil se o stále nové akvizice. V uplynulých dvou letech se zasloužil o množství obchodů od poskytování hypoték ve Velké Británii až k investičnímu bankovnictví v Indii.
Nedávno také O'Neal rozšířil poradenskou službu pro investiční fondy. Za poslední dva roky držel statut nejlépe placeného výkonného ředitele na Wall Streetu. V roce 2004 vydělal okolo 32 miliónů dolarů, což je víc, než získal kterýkoliv z jeho protějšků z ostatních společností.

Firmám se teď daří
Příjem společnosti Merrill Lynch byl v minulém roce 26 miliard dolarů, pouze krůček tak zaostal za rekordem roku 2000, kdy dosáhl 26,2 miliardy dolarů. V roce 2000 přitom firma zaměstnávala 72 tisíc lidí, o 17 tisíc více než dnes.
"Je skvělé být v současnosti na Wall Streetu výkonným ředitelem," říká Alan Johnson, newyorský finanční konzultant. "Firmám se teď vede výborně," dodává. Akcie Merrill Lynch vzrostly v roce 2005 celkem o 13 procent. Firma tak za sebou nechala banky Lehman Brothers Holdings a Goldman Sachs.
Výkonný ředitel společnosti Lehman Brothers Richard Fuld dostal 34,5 miliónu a John Mack, který získal pozici ředitele americké banky Morgan Stanley teprve v červnu loňského roku, vydělal 12,3 miliónů dolarů.

Zisky stále stoupají
Největší světové investiční banky vybraly v minulém roce rekordní sumy na poplatcích, které si účtují za zprostředkování akvizic a úpis akcií a dluhopisů. Celková částka za tyto činnosti se vyšplhala na 53,1 miliardy dolarů, což bylo o dvacet pět procent více než v roce 2004.
"V absolutních číslech to je jistě nejlepší výsledek v historii," řekl Bloombergu Charles Geisst, autor knihy Sto let na Wall Streetu. "Navíc rozhodně vidím prostor k dalšímu růstu," dodal Geisst. Měřítko, které určuje výnos kapitálu, činilo v posledním čtvrtletí 18 procent. To je nejvyšší hodnota za uplynulých pět let. Společnosti Goldman a Morgan Stanley měly dle tohoto měřítka ve stejném období výnosnost kapitálu 25,2 procenta. Investiční banka Lehman Brothers měla 20,9 procenta a Bear Stearns dosáhla 17,7 procenta.


060313-24.gif ()