S fondy mají potíže všechny země Evropské unie

Využívání fondů EU pomohou až mírnější pravidla, se kterými počítá nový rozpočet, soudí Katinka Barysch, hlavní ekonomická analytička londýnského Centra pro evropskou reformu.


HN: Česká republika a další nové členské země mají velké potíže s čerpáním ze strukturálních fondů EU. Kde je problém?
Jde o obecný princip fungování těchto fondů. Na světě jsou organizace, které pro udělování finanční pomoci mají velmi jednoduchá a přímá pravidla. Evropská unie mezi ně rozhodně nepatří.


HN: Takže je na vině přílišná evropská byrokracie?
Evropská unie je pod tlakem z několika stran. Na jedné straně ji mnozí kritizují, že je příliš byrokratická a že kdykoli nabízí finanční pomoc - ať jde o regionální fondy, nebo dotace vědcům či studentům, či cokoliv jiného - jsou všechny administrativní procedury příliš složité a trvá příliš dlouho, než nějaké peníze vydá. Ale na druhou stranu kdyby unie jen tak rozdávala peníze, byla by kritika ještě silnější. Často se objevují hlasy, že unijní prostředky někdo zneužívá nebo dokonce zpronevěřuje.


HN: Je takové podezření na místě zvlášť v případě nových členských zemí?
Míra důvěry k nim je rozhodně nižší. Je důležité, aby fungovaly všechny kontrolní mechanismy. A trvá poměrně dlouho, než se vše zaběhne.


HN: Jak je ale možné, že deset nových členských zemí dokázalo za dva roky po svém vstupu do EU využít jen tak malé části nabízené pomoci?
Je to zčásti tím, že administrativní postupy pro rozdělování peněz jsou příliš složité, zčásti tím, že se prostě nenajde dost dobrých projektů, do kterých lze evropskou pomoc investovat. A platí princip finanční spoluúčasti, takže použití peněz z evropských fondů zatěžuje rozpočty úřadů a organizací. Některé nové členské země včetně Česka také mají nevýhodu v tom, že zavedly systém zpětného financování.


HN: Jde podle vás jen o potíže deseti nových členů, nebo lze jejich situaci srovnat se starými členskými zeměmi?
Staří členové na tom podle mě byli a jsou podobně. Žádný z nich nikdy nedokázal využít všech přidělených prostředků.


HN: Co je podle vás potřeba udělat, aby se situace zlepšila?
Pomohou mírnější pravidla udělování pomoci.
S tím už počítá nový rozpočet na léta 2007 - 2013, který prosadilo britské předsednictví. Peníze na určitý rok bude možné použít v následujících třech letech místo dvou, změnil se poměr finanční spoluúčasti a také daňové podmínky.
Definitivní schválení nových pravidel přijde ale až po schválení nového rozpočtu, na kterém se sice dohodly členské země, ale ještě ne ostatní instituce EU.