Největší světové investiční banky, Citigroup, Goldman Sachs a další se mohou radovat. Za loňský rok totiž vybraly - podle údajů agentury Bloomberg - rekordní sumy na poplatcích, které si účtují za zprostředkování akvizic a úpis akcií a dluhopisů.
Celková částka za tyto činnosti se vyšplhala na 53,1 miliardy dolarů, což bylo o dvacet pět procent více než v roce 2004.
"V absolutních číslech to je jistě nejlepší výsledek v historii," řekl Bloombergu Charles Geisst, autor knihy "Sto let na Wall Streetu". "Navíc rozhodně vidím prostor k dalšímu růstu," dodal Geisst.

Emise akcií vede Citigroup
Velký důvod k radosti měl hlavně šéf Citigroup Charles Prince. Jeho firmě, která si tradičně udržela primát jako největší upisovatel dluhopisů, se totiž povedlo na pozici jedničky co se týče zprostředkování emisí akcií vystřídat konkurenční Goldman Sachs. Celkově si přišla na poplatcích na 4,41 miliardy dolarů.
"Všechno je to o tom jaké máte vztahy s těmi nejdůležitějšími společnostmi," říká Tyler Dickson, který je šéfem Citigroup pro akciové trhy.
"Kromě toho, že firmám radíme, jak mají postupovat, říkáme jim také, proč tak mají postupovat," vysvětlil úspěch svého oddělení.
"Máte skutečně pocit, že jsou celosvětovou bankou a že dokážou získat informace odkudkoli a velmi rychle," uvedl pro agenturu Bloomberg Jean F. Beaudouin, šéf financí společnosti Investcom LLC. Dubajský telefonní operátor Investcom si jako prostředníka prodeje svých akcií vybral právě newyorskou banku.
Největší světová banka také nedostižně předběhla všechny své konkurenty ve výši zisků, které se vyšplhaly na rekordních 24,59 miliardy dolarů.
Princovi se tak postupně daří naplnit vizi svého předchůdce v čele společnosti Sanforda Weilla, který přišel v roce 1998 s revolučním nápadem spojit investiční a komerční banku s cílem udělat ze Citigroup světovou jedničku v oboru.
"Je skvělé být nejlepší," řekl Prince Bloombergu. "Jak v komerčním, tak investičním bankovnictví jsme udělali velký pokrok a do zbytku letošního roku máme skvělou výchozí pozici," dodal.
Za svou práci byl loni šestapadesátiletý manažer také náležitě odměněn. Domů si odnesl v akciích dohromady 23 miliónů dolarů.

Konkurence přitvrzuje
Na pozici Citigroup si ale stále brousí zuby konkurence.
"Připravujeme se na to, že se ve výši poplatků za služby investičního bankovnictví brzy dostaneme před Citigroup na pozici jedničky," řekl podle CNN například výkonný ředitel investičního bankovnictví JP Morgan Chase Steve Black.
Zisky z investičního bankovnictví sice JP Morganu o 28 procent klesly, na poplatcích za své služby ale firma vybrala 3,6 miliardy o 12 procent více než loni.
JP Morgan si navíc hodně slibuje od smlouvy, kterou uzavřel s firmou Fidelity Investments, pro niž bude zprostředkovávat emise cenných papírů. Fidelity spravuje asi 10,7 miliónu makléřských účtů a je u ní registrováno více než tři tisíce investičních poradců.
Největší konkurent Princovy firmy Morgan Stanley si zase udržel pozici jedničky ve zprostředkování fúzí a akvizic.
Společnost se v loňském roce podle Bloombergu účastnila čtyř z pěti největších převzetí a zprostředkovala třeba i dohodu o prodeji majoritního podílu ve firmě Gillette výrobci a prodejci spotřebního zboží Procter & Gamble za 57 miliard dolarů.
Princovi ale konkurence starosti nedělá. Poté, co svou firmu dovedl na špičku v rámci investičního bankovnictví, rozhodl se zaměřit více na komerční služby pro klienty. "Jsme připraveni vytěžit co největší zisky i z komerčního bankovnictví," uvedl Prince.


060308-23.gif ()