Na sloučení obou českých ústavů, o kterém včera informoval server Euro OnLine, se čeká už několik měsíců. Loni v červnu totiž italská finanční skupina UniCredit získala většinový podíl v německé HVB. Fúze české pobočky HVB s Živnobankou (jejímž majitelem je několik let právě UniCredit) tak byla jen otázkou času.
V čele sloučené banky má stát současný šéf Živnobanky Jiří Kunert, jeho protějšek z HVB Bank David Grund bude prvním náměstkem a výkonným ředitelem.
Konečné řešení personální rošády není překvapením: Kunert díky předchozí práci pro UniCredit na Slovensku, kde před krachem zachránil Polnobanku, má v Miláně velký kredit.
Otazník ale stále visí nad jménem spojené banky. Podle dřívějších informací HN je jisté, že název HVB z Česka zmizí. Akcionář buď zachová název Živnobanka, nebo ji přejmenuje na UniCredit.
Zahraniční vlastníci dosud tradiční názvy českých bank neopouštěli, v tomto případě to ale vyloučeno není. Z průzkumů, které si italští majitelé v Česku udělali, vyplývá, že jméno Živnobanky je sice velmi dobře známé. Podle odborníků však nyní lidé lépe vnímají názvy mezinárodních skupin než tomu bylo před několika lety.
Příklon zahraničních majitelů k mezinárodní značce se navíc v Česku začíná více uplatňovat i v jiných oborech - nedávno to udělali například mobilní operátoři T-Mobile nebo Vodafone.
Volba mezinárodního jména by nové bance navíc mohla posloužit i při větší expanzi na českém trhu.
Míra expanze bude přitom záviset na obchodní strategii, kterou pro banku UniCredit zvolí. Může pokračovat v pronikání na trh drobného bankovnictví, na kterém se snaží víc prorazit Živnobanka. Nebo se zaměří především na silné korporátní německé a rakouské klienty, ve kterých je silná HVB.
Nově sloučená banka bude větší konkurencí trojice největších tuzemských bank. Po spojení se bude tržní podíl ústavu blížit osmi procentům. Posílí se tím pozice čtvrté největší české banky.
HVB Bank, objemem aktiv dosud čtvrtá největší banka, má sama tržní podíl 5,4 procenta. Živnostenská banka, osmá největší na trhu, dosáhla podíl 1,8 procenta.
Fúze italské a německé skupiny byl zatím největším spojením bank v Evropě. Vznikla tak devátá největší evropská banka s tržní kapitalizací kolem 41 miliard eur.