Sníží dnes ČNB své sazby?

Analytici se před dnešním zasedáním bankovní rady ČNB rozdělili na dva protichůdné tábory. Hospodářské noviny se zajímaly o názor zahraničních expertů.


HN: Co očekáváte od dnešního jednání ČNB?

Juraj Kotian, Slovenská spořitelna

"ČNB sazby sníží, aby zamezila dalšímu posilování koruny. Na Slovensku naopak už příští týden očekáváme, že centrální banka sazby zvedne, neboť musíme čelit vysoké inflaci."

Barbara Nestor, Commerzbank Londýn

"Signály přicházející od jednotlivých členů bankovní rady napovídají, že sazby klesnou, ale nevidím pro takový krok pádný důvod. Česká ekonomika si vede velmi dobře i se silnou měnou. Navíc, vzhledem k očekávanému růstu sazeb v eurozóně i v USA by koruna i tak během druhého nebo třetího čtvrtletí prošla určitou korekcí."

Peter Svoboda, Erste Sparinvest, Vídeň

"Koruna už je příliš vysoko, a proto je snížení sazeb o čtvrt procentního bodu zcela na místě."

Lucy Bethell, Royal Bank of Scotland

"Myslím, že ČNB sazby nezmění a vyčká, co učiní Evropská centrální banka. Pokud tomu tak bude, trh se může těšit na konečné rozhodnutí o investici Hyundai a čerstvá data o zahraničním obchodě. Pokud sazby klesnou, čekám pád kursu k 28,90 za euro."

Lars Christensen, Danske Bank

"Koruna v poslední době příliš posílila a je jen otázkou času, kdy ČNB zakročí. Pravděpodobnost, že sazby dnes sníží, je zhruba poloviční.

Související