Česko zažije další soutěž z rodu "reality show". Televize Nova v neděli večer spustí první díl vyhledávací pěvecké soutěže X Factor. Podle slov ředitele Novy Petra Dvořáka chce televize dosáhnout stejného diváckého zájmu, jaký provázel první řadu soutěže Česko hledá SuperStar. V roce 2004, kdy bylo v Česku hledání SuperStar novinkou, sledovalo pořady na Nově v průměru 2,7 milionu diváků nad 15 let, samotné finále a vítězství Anety Langerové pak vidělo 3,34 milionu lidí.

nova-televize-192-128.jpgZájem o další řady postupně opadal. Diváky ve věkové kategorii od 15 do 34 let, tedy ty nejvíce odváděné od televize internetem a počítačovými hrami, má nyní k televizoru přivést nový zábavný formát.

Co Osvaldová netušila

Oproti SuperStar v X Factoru mohou soutěžit i vokální skupiny. Neplatí ani horní omezení věkové hranice, do konkurzů probíhajících loni na podzim se tedy přihlásili lidé od patnácti do sedmaosmdesáti let. Desetinu ze sedmi tisíc přihlášených tvořily právě patnáctileté dívky.

Diváci uvidí soutěžící ve třech kategoriích, od 15 do 24 let, od 25 let bez omezení a vokální skupiny. Tři kategorie soutěžících budou mít své přímluvce ve třech porotcích.

V dobře známých rolích se představí textařka Gabriela Osvaldová a skladatel Ondřej Soukup, kteří komentovali již výkony soutěžících v SuperStar. K nim přibude zakladatel skupiny Olympic Petr Janda. Trojice bude mít kromě hodnotící také poradcovskou roli při volbě repertoáru či náležité image. V posledku se svým svěřencům stanou kýmsi na způsob koučů.

Program, jehož první finálový večer budou sledovat diváci Novy 23. března, uvádí Leoš Mareš.

Název soutěže má upozorňovat na ono "nedefinovatelné cosi" ve vystupování a projevu člověka, jenž se chce stát pěveckou hvězdou. "Nikdy jsem třeba netušila, kolik je v Česku vokálních skupin, včetně opravdu skvělých, například romských," komentuje výběrová předkola Gabriela Osvaldová.

První ročník soutěže X Factor sledovali britští diváci v roce 2004, kdy v Česku Nova uvedla úvodní řadu SuperStar. Od společnosti FreemantleMedia pak koupily licenci na X Factor další televizní společnosti po celém světě. Nova ale neuvádí, kolik za licenci zaplatila.

Kultura celebrit

Podle Adama Kotalíka, který soutěž na Nově koordinuje, se česká verze bude od britské předlohy lišit jen v nepatrných detailech. Existuje již verze pro Arábii, Island či Kolumbii.

V Británii soutěž stále budí dostatečnou pozornost, ale i kontroverze. Jak loni v prosinci uvedl britský tisk, zaujalo finále čtvrté série soutěže X Factor na stanici ITV 1 vysílané v hlavním čase v sobotu večer 47 procent britských diváků.

Podobnost X Factoru se soutěží Pop Idol (tedy SuperStar) naopak vedla Simona Fullera, autora konceptu Pop Idolu, k žalobě na producentskou společnost FreemantleMedia a producenta Simona Cowella. V roce 2005 se případ dostal k soudu, obě strany později zvolily mimosoudní vyrovnání.

Nejostřejší výhrady měl zpěvák skupiny Blur Damon Albarn pro BBC. První, čeho by podle něj se Britové měli zbavit, jsou právě soutěže jako X Factor. "Kultura celebrit vysílá chybné signály," míní Albarn. "Vytváří dojem, že můžete získat něco zadarmo a že je snadné dosáhnout postavení a slávy. Jenomže to by měla být jedna z nejtěžších věcí vůbec."

Související