ČNB zesiluje varování před zadlužováním


Zadlužení českých domácností rekordně roste. Během loňska narostly dluhy Čechů u bank o 186 miliard na celkem 726 miliard korun.

České rodiny tak brzy v půjčkách dohoní podniky. Ty totiž dluží bankám jen o necelých dvacet miliard korun víc a jejich zadlužování roste pouze polovičním tempem.

Centrální banka proto začíná důrazněji varovat Čechy před překotným braním půjček.

"Léta jsme tvrdili, že nárůst zadlužení tak vysoký není, protože jde z nízké základny. To už přestalo platit," říká Jan Frait z ČNB.

Dluhy Čechů loni mohutně narostly hlavně kvůli půjčkám na bydlení. Na nákup nemovitostí jdou tři čtvrtiny všech půjčených peněz.

Hypoteční problém

Právě problém s nesplácenými hypotékami v USA přitom rozjel současnou krizi.

V Česku podle analytiků zatím podobný problém nehrozí. Tuzemští bankéři už přesto avizují, že období, kdy hypotéku dostal prakticky každý, kdo o ni zažádal, končí. Česká spořitelna chce například prověřit podmínky, za kterých v současné době hypotéky poskytuje.

Problém pro zadlužené rodiny může nastat také v souvislosti s očekávaným zvyšováním úrokových sazeb, což hypotéky během letoška zřejmě podraží o další stovky až tisícikoruny. "I pro běžné domácnosti nemusí být splácení hypotéky při zvýšení úroku či změně příjmu tak jednoduché, jak si myslely," říká Jan Frait z ČNB.

Evropa je napřed

Podle ekonomů ale Češi zdaleka ještě předlužení nejsou. "Zatímco v západní Evropě má hypotéku skoro polovina domácností, v Česku jde jen o osm procent," říká Ivo Staník z Wood & Company.

"Zdravá ekonomika potřebuje, aby lidé rozložili svoji spotřebu pokud možno v čase co nejlépe, a právě úvěry jim v tom pomáhají. Je to normální vývoj," říká i analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Letos si ale lidé tak vehementně jako loni půjčovat nebudou. Zdražily se nájmy i energie a na splátky půjček nezbude kvůli nižšímu růstu mezd tolik peněz. Ekonomové odhadují, že tempo růstu zadlužení bude poloviční než vloni.

"Také globální krize povede i u nás k určitému zpřísnění podmínek bank pro poskytování úvěrů," odhaduje Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.