Příjmy z ropy ohrožují dolar

ČTK
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) včera snížila odhad růstu poptávky po ropě pro letošní rok. Dodala, že nejistota ohledně spotřeby v Asii a Severní Americe může vyústit v další redukce prognózy, protože na poptávce se začínají projevovat vysoké ceny ropy.
OPEC nyní předpokládá, že celosvětová poptávka po ropě v letošním roce stoupne o 1,57 miliónu barelů denně na 84,64 miliónu barelů denně. V předchozí prognóze přitom počítal se zvýšením o 1,62 miliónu barelů denně.
"Nejistota ohledně růstu poptávky, zejména v Severní Americe a Asii, může vést k revizi směrem dolů," uvedl kartel.
Odhad poptávky po své ropě OPEC snížil o 200 000 barelů denně na 28,49 miliónu barelů denně. OPEC, který se na celosvětových dodávkách ropy podílí více než třetinou, se koncem minulého měsíce dohodl, že ponechá těžbu v blízkosti 25letého maxima. Důvodem byly vysoké ceny ropy, které by mohly poškodit hospodářský růst, pokud by vinou snížených dodávek znovu rostly.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) minulý týden snížila odhad letošního růstu poptávky po ropě na 1,78 miliónu barelů denně z původně předpokládaných 1,8 miliónu barelů denně. Odhad poptávky po ropě kartelu OPEC však ponechala beze změny na 28,6 miliónu barelů, připomíná agentura Reuters.

Ropné dolary

Přestože tedy OPEC letos možná dodá méně ropy, než předpokládal, loňské rekordní ceny a maximální poptávka vytvořily v zemích kartelu "ropné" fondy, které chtějí tyto státy utratit.
Podle analytiků společnosti Barclays Capital však může toto utrácení ropných peněz zapříčinit pokles dolaru. Země Středního východu, jako Saúdská Arábie či Kuvajt, sice nahromadily množství amerických dolarů za prodej ropy, ovšem nakupují třikrát více v Evropské unii za eura než v USA. A stejně by tomu mělo být i letos.
"Ropné státy mají spoustu peněz a utratí je částečně přes další nárůst importů v eurech," řekl agentuře Bloomberg David Woo, šéf pro měnovou strategii u firmy Barclays.
"Tento spolek tak může směnou dolarů za eura vytvořit na americkou měnu velmi silný tlak," dodal Woo.
Podle analytiků firmy Barclays tak může dolar klesnout až na hodnotu 1,26 USD za euro. Takto slabý byl naposledy v květnu minulého roku. Nyní se obchoduje kolem 1,19 dolaru za jedno euro.

Nezájem o dluhopisy

"Roste přesvědčení, že vysoké ceny ropy zůstanou, a roste tak tlak na vlády zemí Středního východu, aby spíše "utrácely" v zájmu růstu ekonomiky, než aby investovaly do amerických finančních aktiv," upřesňuje Woo, který dříve pracoval i pro Mezinárodní měnový fond.
Rozpočtové příjmy Saúdské Arábie loni byly dvakrát větší, než vláda očekávala - činily 148 miliard dolarů. A poprvé za 25 let by letos měl být rozpočet v přebytku.
Saúdská Arábie a pět dalších států Perského zálivu prodaly v roce 2005 ropu za 270 miliard dolarů i díky tomu, že její ceny vzrostly o 41 procent a dosáhly rekordní výše.