Nepořádné e-maily vyšly draho

Firma Morgan Stanley, třetí největší obchodník s cennými papíry, souhlasila, že zaplatí pokutu 15 miliónů dolarů, kterou jí udělila americká Komise pro cenné papíry (SEC) za závažné chyby při archivaci a uchovávání důležitých e-mailových zpráv a dokumentů.
Kvůli tomuto "nepořádku" nebyla firma schopna předložit podklady, které po ní požadovaly regulační orgány a poroty při soudních sporech.
Výsledek šetření a konečnou výši pokuty zveřejnila SEC s tím, že se jedná o dosud nejvyšší částku udělenou za prohřešek tohoto druhu. SEC trvala na vysoké pokutě i proto, že firma nedodržovala dříve uzavřenou dohodu o uchovávání a zálohování elektronické pošty a dokumentů.

Zmanipulovaný obchod

Nesprávné zvyky a postupy při zálohování e-mailů se firmě Morgan Stanley už několikrát nevyplatily. V květnu loňského roku prohrála soudní spor s miliardářem Ronaldem Perelmanem a byla nucena mu vyplatit náhradu ve výši 1,45 miliardy dolarů.
Vše začalo v prosinci roku 1997, kdy společnost Sunbeam nabídla Perelmanovi, že koupí firmu Coleman, ve které měl miliardář podíl 82 procent. Zprostředkovatelem obchodu byla tehdy právě makléřská firma Morgan Stanley.
Obchod byl o rok později uzavřen a Perelman za firmu Coleman získal 1,5 miliardy dolarů, s tím, že 680 miliónů bylo vyplaceno ve formě akcií firmy Sunbeam. Společnost Morgan Stanley za svou práci zprostředkovatele vyinkasovala deset miliónů dolarů.
Jenže pouhé čtyři dny po uzavření obchodu v březnu 1998 se objevily zprávy o vážných finančních problémech firmy Sunbeam a její akcie prudce klesly. Za tři roky firma vyhlásila bankrot a Perelmanovi zůstaly v ruce bezcenné akcie.
Miliardář Ronald O. Perelman pak obvinil Morgan Stanley ze spolčení se Sunbeam a z obelhávání investorů.

Proces bez dokumentů

Celý soudní spor byl pak poznamenán neschopností firmy Morgan Stanley dodat soudu a protistraně e-maily a dokumenty, které po ní žádali. Zástupci žalované společnosti tvrdili, že záložní kopie již byly přepsány.
Soudkyni Elizabeth Maassové nakonec došla trpělivost a přistoupila k nezvyklému kroku: přenesla důkazní břemeno na žalovaného.
Firma Morgan Stanley tudíž musela dokazovat svoji nevinu. A "nedostatečná" archivace důležitých elektronických dopisů a dokumentů ji nakonec stála téměř jeden a půl miliardy dolarů.
Zástupci Perelmana přitom dokonce tvrdili, že dokumenty byly zničeny úmyslně.
Ovšem "případ Morgan Stanley" není první kauzou tohoto druhu.
Komise pro cenné papíry kritizovala firmu Morgan Stanley a čtyři další makléřské společnosti za ničení e-mailů a záložních pásek již v roce 2002. Tehdy však k uložení pokut nepřikročila.